Մենք դրա հետ բացարձակ կապ չունենք, պաշտոնապես հայտարարում եմ։ Այս մասին մայիսի 13-ին Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է արձակուրդում գտնվող Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նա վստահեցրել է, որ իշխող կուսակցությունը խնդիր չունի քաղաքացիների մասնակցությունն ապահովելու հարցում և դրա հետ զրոյական կապ ունի։ «Եթե պարզվի, որ մենք այդ հարցում որևէ կապ ունենք, ես ներողություն կխնդրեմ», - հավելել է Պապոյանը։
Նա կոչ է արել ուսուցիչներին ու աշակերտներին դասերի ընթացքում հաճախել դասերին։ «Կարող է դասը ավարտվել է՝ եկել է, կարող է երկրորդ հերթ է՝ եկել է։ Չգիտեմ», - նշել է արձակուրդում գտնվող նախարարը։
Արձագանքելով ընդդիմության քննադատությանը՝ նա վստահեցրել է, որ իշխանությունները Հայաստան չեն բերելու 300 հազար ադրբեջանցիների, այլ կապահովեն 300 հազար հայերի ներգաղթը Հայաստան։ «Ընդդիմությունը էս երեխքեի գլխին ուզում է պատերազմ բերի։ Մենք դա թույլ չենք տալու», - հավելել է Պապոյանը։ Իշխանությունների միակ սխալը նա համարել է այն փաստը, որ 2018 թվականին չեն հայտարարել, թե պետք է դադարեցնել արցախյան շարժումը, այլ դա արել են ավելի ուշ։
«Մենք ասում ենք, որ պետք է դադարեցնել, իսկ նրանք ասում են, որ պետք է պահել։ Պահել Ղարաբաղյան շարժումը նշանակում է նոր պատերազմ, ավելի քան 10 հազար զոհ, Հայաստանի տարածքների կորուստ, Հայաստանի ինքնիշխանության կորուստ։ Մենք դա թույլ չենք տա, ժողովուրդը թույլ չի տա», - եզրափակել է Գևորգ Պապոյանը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ի թղթակիցը պարզել էր, որ Ապարան համայնքի դպրոցների ուսուցիչներն ու աշակերտները, մասնավորապես՝ Արագած և Քուչակ գյուղերում, դասերի ժամանակ նույնպես մասնակցում են Հայաստանի իշխող կուսակցության նախընտրական քարոզարշավին։
Արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով գլխավորում է ներկայումս երկրում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը, չի պատասխանել այդ փաստի վերաբերյալ հարցին։
Արձակուրդում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը գլխավորում է այժմ երկրի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը, չի պատասխանել այս փաստի վերաբերյալ հարցին։

Мы не имеем отношения к информации о привлечении учителей и учеников к агитации, официально заявляю. Об этом во время агитации правящей в Армении партии «Гражданский договор» в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 13 мая заявил находящийся в отпуске министр экономики Армении Геворк Папоян.
Он заверил, что у правящей партии нет проблем с обеспечением участия граждан в агитации, и она имеет нулевую связь с этим. «Если окажется, что мы имеем к этому какое-либо отношение, я попрошу прощения», - добавил Папоян.
Он призвал учителей и учеников во время занятий посещать занятия. «Может быть, они пришли после окончания занятий, может быть, в данный момент у них нет занятий. Я не знаю», - отметил находящийся в отпуске министр.
Отвечая на критику оппозиции, он заверил, что власти не привезут в Армению 300 тысяч азербайджанцев, а обеспечат иммиграцию в Армению 300 тысяч армян. «Партия войны хочет спровоцировать войны, и мы этого не позволим», - добавил Папоян. Единственной ошибкой властей он назвал тот факт, что они в 2018 году не заявили, что карабахское движение нужно прекращать, а заявили об этом поздно.
«Мы говорим, что нужно прекращать, а они говорят, что нужно продолжать. Карабахское движение означает новую войну, более 10 тысяч жертв, потерю территорий Армении, потерю суверенитета Армении. Мы этого не позволим, народ не позволит», - заключил Геворк Папоян.
Ранее корреспондент Новости Армении – NEWS.am выявил, что учителя и ученики школ общины Апаран, в частности в селах Арагац и Кучак, во время занятий также участвуют в предвыборной агитации правящей в Армении партии.
Находящийся в отпуске премьер-министр Армении Никол Пашинян, который возглавляет пропорциональный список кандидатов в депутаты ныне правящей в стране партии «Гражданский договор», не ответил на вопрос об этом факте.