Հայաստանի իշխանությունները խոսում են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները պահպանելու ցանկության մասին, սակայն նրանց խոսքն ու գործը տարբերվում են։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք հայ պաշտոնյաների հայտարարություններն ենք լսում այն մասին, որ Երևանը մտադիր է պահպանել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, և որ թույլ չեն տա ոչ մեկին օգտագործել Հայաստանը մեր երկրի դեմ։ Սակայն մենք սովոր ենք դատել ոչ միայն խոսքերով, այլև գործերով։ Իսկ գործերը, չգիտես ինչու, գնալով ավելի ու ավելի են հեռանում այդ խոսքերից», - ասել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը երբեք դեմ չի եղել, որ «Հայաստանը դիվերսիֆիկացնի իր արտաքին կապերը, սակայն Հայաստանի իշխանությունների այսօրվա քաղաքականությունը դժվար թե կարելի լինի այդպես անվանել, և Ռուսաստանի համատեքստում առհասարակ դժվար է խոսել դրա հավասարակշռվածության մասին»։
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանը նախկինի պես Հայաստանին համարում է իր դաշնակիցը և չի փոխվել Երևանի հանդեպ վերաբերմունքը։
«Հայաստանի և նրա քաղաքացիների հանդեպ Ռուսաստանի վերաբերմունքը չի փոխվել։ Ինչպես առաջ, այնպես էլ հիմա մենք այս երկիրը համարում ենք Հարավային Կովկասում մեր բնական գործընկերը, իսկ հայ ժողովրդին՝ եղբայրական ժողովուրդ։ Մենք բացառապես խաղաղություն ու բարգավաճում ենք կամենում նրանց», - ասել է նա։

Власти Армении говорят о заинтересованности сохранить отношения с Россией, однако их слова расходятся с делами. Об этом заявила на еженедельном брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы слышим заявления армянских официальных лиц о намерении Еревана сохранить отношения с Россией. О том, что там не позволят кому-либо использовать республику против нашей страны. Однако судить мы привыкли не по словам только, но еще и по делам. А они с упомянутыми словами почему-то все больше и больше расходятся», - сказала дипломат.
По ее словам, Россия никогда не была против «диверсификации Арменией внешних связей, однако сегодняшнюю линию властей Армении вряд ли так можно назвать и вряд ли вообще можно говорить о ее сбалансированности в контексте России».
Захарова отметила, что Россия по-прежнему считает Армению своим партнером на Южном Кавказе, отношение к Еревану не изменилось.
«Отношение России к Армении и ее гражданам не изменилось. Как и прежде, мы считаем республику нашим естественным партнером на Южном Кавказе, армянский народ считаем братским. Хотим для него исключительно мира и процветания», - сказала она.