Հայաստանի իշխանությունները խոսում են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները պահպանելու ցանկության մասին, սակայն նրանց խոսքն ու գործը տարբերվում են։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք հայ պաշտոնյաների հայտարարություններն ենք լսում այն մասին, որ Երևանը մտադիր է պահպանել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, և որ թույլ չեն տա ոչ մեկին օգտագործել Հայաստանը մեր երկրի դեմ։ Սակայն մենք սովոր ենք դատել ոչ միայն խոսքերով, այլև գործերով։ Իսկ գործերը, չգիտես ինչու, գնալով ավելի ու ավելի են հեռանում այդ խոսքերից», - ասել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը երբեք դեմ չի եղել, որ «Հայաստանը դիվերսիֆիկացնի իր արտաքին կապերը, սակայն Հայաստանի իշխանությունների այսօրվա քաղաքականությունը դժվար թե կարելի լինի այդպես անվանել, և Ռուսաստանի համատեքստում առհասարակ դժվար է խոսել դրա հավասարակշռվածության մասին»։
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանը նախկինի պես Հայաստանին համարում է իր դաշնակիցը և չի փոխվել Երևանի հանդեպ վերաբերմունքը։
«Հայաստանի և նրա քաղաքացիների հանդեպ Ռուսաստանի վերաբերմունքը չի փոխվել։ Ինչպես առաջ, այնպես էլ հիմա մենք այս երկիրը համարում ենք Հարավային Կովկասում մեր բնական գործընկերը, իսկ հայ ժողովրդին՝ եղբայրական ժողովուրդ։ Մենք բացառապես խաղաղություն ու բարգավաճում ենք կամենում նրանց», - ասել է նա։

The Armenian authorities speak of a desire to maintain relations with Russia, but their words and deeds differ, Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA) spokesperson Maria Zakharova said at Thursday’s press briefing.
“We hear statements from Armenian officials that Yerevan intends to maintain relations with Russia and that they will not allow anyone to use Armenia against our country. However, we are used to judging not only by words, but also by deeds. And deeds [Armenia], for some reason, are increasingly moving away from those words,” the Russian MFA spokesperson said.
According to her, Russia has never been against “Armenia diversifying its foreign relations, but the current policy of Armenia’s authorities can hardly be called that, and in the context of Russia it is generally difficult to talk about it being balanced.”
Zakharova noted that Russia still considers Armenia its ally and its attitude towards Yerevan has not changed.
“Russia’s attitude towards Armenia and its citizens has not changed. As before, so now we consider this country our natural partner in the South Caucasus, and the Armenian people a fraternal people. We wish them only peace and prosperity,” the Russian MFA spokesperson said.