Հայաստանի Սահմանադրական դատարանում քաղաքական կուսակցությունների հայցով կողմերը հանդես են գալիս եզրափակիչ ելույթներով։
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքները վիճարկող հայցեր էին ներկայացրել 7 քաղաքական ուժեր, որոնցից մեկը՝ «Նոր ուժ» կուսակցությունը, ավելի ուշ դադարեցրեց իր մասնակցությունը դատավարությանը։
Գործով պատասխանող կողմն է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ), իսկ որպես համապատասխանողներ ներգրավված են ՆԳՆ-ն, Դատախազությունը և Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։ Որպես երրորդ կողմ դատավարությանը մասնակցում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը։
Բարձր դատարանն արդեն լսել է կողմերին, անցկացրել հարցուպատասխանի փուլը, տեղի է ունեցել դռնփակ նիստ, և նույնիսկ փոքրիկ փորձարկում՝ քվեարկության ծրարների թափանցիկության հարցը պարզելու համար։
Եզրափակիչ ելույթների համար բոլոր հայցվորներին և երրորդ կողմին կհատկացվի 25-ական րոպե ժամանակ։ Համապատասխանող կողմերին կտրամադրվի 15-ական րոպե, բացառությամբ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացուցչի, ում ելույթի համար սահմանվել է 20 րոպե։ Գլխավոր պատասխանողը՝ ԿԸՀ-ն, հանդես կգա ամենավերջում, և նրա ելույթի համար կհատկացվի մեկ ժամ։

В КС Армении стороны по иску политических партий выступают с заключительными речами.
Напомним, что 7 политических сил представили иски о признании недействительными итогов парламентских выборов. Одна сила – «Новая сила» - позже прекратила участие в процессе.
Ответчиком выступает ЦИК Армении, соответчиками МВД, Прокуратура и Антикоррупционный комитет. Третья сторона представлены партией «Гражданский договор».
Высокий суд ранее выслушал стороны, провел этап вопросов и ответов, состоялось закрытое заседание, и даже небольшой эксперимент, призванный прояснить вопрос с прозрачностью конвертов.
Всем истцам и третьей стороне будет предоставлено по 25 минут на выступления, по 15 минут соответчикам, за исключением представителя Антикоррупционного комитета – 20 минут, ответчику час и ответчик выступит в конце.