Ընտրությունները չեն համապատասխանել ՀՀ Սահմանադրությանը, չեն եղել ազատ և հավասար։ Այս մասին Սահմանադրական դատարանում քաղաքական կուսակցությունների հայցով ընթացող դատավարության ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը։
Նա հիշեցրել է, որ դաշինքի ներկայացրած հայցում մանրամասնված են նախընտրական արշավի ընթացքում, քվեարկության օրը և դրանից հետո տեղի ունեցած զանգվածային խախտումները։
Վարդևանյանի խոսքով՝ հայցի քննության ընթացքում պարզ դարձավ, որ պատասխանող կողմը չունի մի շարք հարցերի պատասխաններ․ «Մենք տեսանք, որ կարելի է ընդհանրապես չպատասխանել հարցերին, և առաջին անգամ ականատես եղանք, թե ինչպես պատասխանողը օգտվեց «լռության իրավունքից»։
Նա արձանագրել է իշխող կուսակցության կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահման և անթույլատրելի հռետորաբանության աներևակայելի մասշտաբները, ինչպես նաև ԿԸՀ-ի անկախության պակասը։ Վարդևանյանը հավելել է, որ ՍԴ նիստում երրորդ կողմին փաստացի վերապահված էր «պահեստային պատասխանողի» դերը։
Իրավաբանը մատնանշել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի նկատմամբ ընդգծված բացասական վերաբերմունքը՝ սկսած Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններից մինչև այն իրավիճակը, որ դաշինքի առաջնորդը նախընտրական արշավն անցկացրել է տնային կալանքի պայմաններում։ Միևնույն ժամանակ, նա շեշտել է իշխող ուժի մենաշնորհային դիրքը, որն ընտրությունների նախաշեմին կենսաթոշակները բարձրացնելու հնարավորություն ունեցավ, ինչը, երկրում տիրող ծայրահեղ աղքատության պայմաններում, փաստացի ընտրակաշառք է։ Վարդևանյանը վկայակոչել է սոցհարցման արդյունքները, որոնց համաձայն՝ հարցվածների մեծամասնությունը նշված բարեփոխումը կապում է կոնկրետ կուսակցության հետ։
Դաշինքի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հանդես է եկել որպես «Ուժեղ Հայաստան»-ի «սև փիարշիկ»՝ ընտրությունների նախաշեմին տարածելով միտումնավոր ուղղորդված հաղորդագրություններ ու ձայնագրություններ՝ նպատակ ունենալով վարկաբեկել այս քաղաքական ուժին։ Հետագայում ձերբակալվածների մեծ մասն ազատ է արձակվել, սակայն կոմիտեն այդ մասին այդպես էլ չի հայտնել։ Նրա խոսքով՝ համաձայն նույն հարցման, պատասխանողների 21 տոկոսը, լսելով այդ ձայնագրությունը, որոշել է իր ձայնը չտալ ընդդիմությանը։ Վարդևանյանը հայտնել է, որ ԿԸՀ-ն կատարվածին արձագանքել է կոմիտեին ուղղված գրավոր դիմումով, որն անտեսվել է, իսկ ԿԸՀ-ն, անկախության պակասի պատճառով, հետևողական չի գտնվել։ Իրավաբանը նաև հիշեցրել է, որ քաղաքական ուժերից և ոչ մեկը չի ստացել բնակչության մեծամասնության ձայները, և ստացվում է, որ երկրի ճակատագիրը որոշում են «փոշիացած» ձայները (նկատի ունի հայաստանյան օրենսդրության նրբությունները, որոնց համաձայն՝ անցողիկ շեմը չհաղթահարած կուսակցությունների ձայները բաշխվում են հաղթողների միջև)։
Անդրադառնալով 16-17 հազար ընտրողների կողմից կրկնակի քվեարկության հնարավորության վերաբերյալ կասկածներին՝ Վարդևանյանն ընդգծել է, որ այդ կասկածները չեն փարատվել և ընդմիշտ որպես խարան կմնան այս ընտրությունների վրա։ Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի (Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության) հետ կապված իրավիճակին, ապա, ըստ իրավաբանի, ԿԸՀ-ն պարտավոր էր կրկնակի քվեարկություն նշանակել (երկու ընտրատեղամասերում - խմբ․)։
Այսպիսով, շարունակել է նա, ազատ կամարտահայտման մասին խոսելն անգամ ավելորդ է։ Ընդհանուր առմամբ, Վարդևանյանն այս ընտրությունները համարում է «կուսակցություն-պետության» ձևավորման ճանապարհի սկիզբը։ Խախտումները եղել են համակարգային և զանգվածային, արձանագրել է Վարդևանյանը։

Выборы не соответствовали Конституции Армении, не были свободными и равными. Об этом заявил представитель блока «Сильная Армения» Арам Вардеванян в заключительной речи в КС по иску политических партий.
Он напомнил, что в иске блока представлены массовые нарушения в ходе предвыборной кампании, в день голосования и после.
По его словам, в ходе рассмотрения иска выяснилось, что у ответчика нет ответов на целый ряд вопросов, мы увидели, что можно вовсе не отвечать на вопросы. «И впервые стали свидетелями того, как ответчик воспользовался «правом на молчание», - отметил Вардеванян.
Он констатировал невообразимые масштабы злоупотребления применения административного ресурса и недопустимой риторики со стороны правящей партии, дефицит независимости ЦИК. По его словам, третьей стороне на заседании КС отводилась роль «запасного ответчика».
Юрист указал подчеркнуто негативное отношение к «Сильной Армении» - от изменений в ИК до ситуации, в которой лидер блока провел предвыборную кампанию в условиях домашнего ареста. Одновременно он указал монополистическую позицию правящей силы, которая имела возможность накануне выборов повысить пенсии, что, в условиях крайней бедности в стране, является фактически подкупом избирателей. Вардеванян привел результаты соцопроса, согласно которому большинство респондентов связывают указанную реформу с конкретной партией.
Представитель блока подчеркнул, что Антикоррупционный комитет выступил черным пиарщиком «Сильной Армении», распространив накануне выборов пресс-релизы и записи направленного умысла, дабы очернить политическую силу. Впоследствии большинство задержанных были отпущены, но комитет об этом сообщать не стал. По его словам, согласно тому же опросу, 21 процентов респондентов послушав запись, решили не отдавать свои голоса оппозиции. Вардеванян сообщил, что ЦИК отреагировала на происходящее письменным обращением в комитет, которое он проигнорировал, а ЦИК вследствие дефицита независимости, не была последовательна. Вардеванян напомнил, что ни одна политическая сила не получила голоса большинства населения, и получается, что «распыленные» голоса (тонкости армянского законодательства, согласно которым голоса получивших немного процентов партий отдаются победителям) решают судьбу страны.
Касательно подозрения на повторное голосование 16-17 тысяч избирателей, Варедванян подчеркнул, что оно не рассеялось, и останется клеймом на этих выборах.  Что касается ситуации с ППА, то ЦИК обязан был провести повторное голосование (на двух участках – ред), констатировал юрист.
Таким образом, продолжил он, даже говорить о свободном волеизъявлении не приходится. В целом выборы Вардеванян считает началом пути создания государства-партии. Нарушения были системными и массовыми, констатировал Вардеванян.