Ես համարում եմ և դա նաև բարձրաձայն եմ ասել, որ եթե ինչ-որ պահի ես պետք է լքեի Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը, Ռուբեն Ռուբինյանը ամենալավ թեկնածու էր, որը կարող էր ինձ փոխարինել։ Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 2–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Ես հաջողություն եմ մաղթում իրեն։ Նախ ինքը իմ ընկերն է, ես իրեն շարունակում եմ համարել իմ ընկերը, ես շատ ուրախ եմ, որ իր հետ աշխատել եմ, իմ գործընկերն է։
Մաղթում եմ, որ ինքը լինի երկրորդ Ազգային ժողովի նախագահը, որը իր ժամկետը մինչև վերջ կպաշտոնավարի, նույնը կարող եմ ասել փոխխոսնակների մասով, մասնավորապես, Հայկ Կոնջորյանի մասով, որովհետև 2021 թվականի Ազգային ժողովը պատերազմից հետո ստեղծված Ազգային ժողով էր և այն, ինչ որ ինքը արեց, ես չէի կարող։
Ես ոչ այդ ուժը, ոչ այդ համբերությունը չէի ունենա խմբակցության հետ, որը լուրջ քաղաքական գործիչներ են, ծանրակշիռ պատմություն ունեցող մարդիկ են, ինքը բալանսավորված պահեց։
Ինչ վերաբերում է Վահագն Ալեքսանյանին, մարդը աճեց, եկավ իր գործունեությամբ և ընտրվեց, իրեն նույնպես հաջողություն եմ մաղթում։ Տեսնենք ով է լինելու խմբակցության ղեկավարը այս անգամ, որովհետև էլի դժվար Ազգային ժողով է սպասվում։ Ես վստահ եմ, որ քաղաքական կրքերը չեն դադարելու։ Նաև ասեմ, որ Ազգային ժողովում հայտնվելու են մարդիկ, որոնք նախ անփորձ են քաղաքական առումով, որ ունի իր դրական և բացասական կողմերը, ես նկատի ունեմ ընդդիմադիր գործընկերներին։ Ունի իր դրական կողմը այն առումով, որ հլը ամեն ինչ կորցված չէ և կարելի է մեջներից լուրջ քաղաքական գործիչներ գտնել, միևնույն ժամանակ էլի ագրեսիան, ատելությունը, բացասական էմոցիան, լարվածությունը, կարծում եմ, ցավոք սրտի, չի պակասելու, որովհետև քարոզարշավը դա էր հուշում»,–ասաց նա։

Я считаю, и говорил об этом вслух, что если бы в какой-то момент мне пришлось покинуть пост председателя Национального Собрания, то Рубен Рубинян был бы лучшим кандидатом, который мог бы меня заменить. Об этом заявил в беседе с журналистами 2 июля спикер Национального Собрания Армении уходящего состава Ален Симонян.
«Желаю ему успехов. Прежде всего, он мой друг, я и сейчас продолжаю считать его своим другом, я очень рад, что работал с ним, он мой коллега. Желаю, чтобы он стал вторым председателем Национального Собрания, который доработает свой срок до конца.
То же самое могу сказать и о будущих вице-спикерах, в частности, об Айке Конджоряне. НС 2021 года было парламентом, сформированным после войны, и то, что он сделал, я бы не смог сделать. У меня не хватило бы ни сил, ни терпения для работы с фракцией, в которой есть серьезные политические деятели, люди с весомой историей, а он сумел сохранить баланс.
Что касается Ваагна Алексаняна, то этот человек вырос, пришел благодаря своей деятельности и был избран, ему тоже желаю успехов.
Посмотрим, кто на этот раз будет руководителем фракции, потому что впереди нас вновь ждет сложное Национальное Собрание. Уверен, что политические страсти не утихнут. Также скажу, что в Национальном Собрании появятся люди, которые неопытные в политическом плане, а это имеет свои положительные и отрицательные стороны, я имею в виду коллег из оппозиции. Положительная сторона в том, что еще не все потеряно, и среди них можно найти серьезных политиков, но в то же время, думаю, к сожалению, агрессии, ненависти, отрицательных эмоций и напряженности меньше не станет, поскольку предвыборная кампания именно на это и указывала», - отметил Симонян.