Ավստրալիայի Բրիսբեն քաղաքի արհեստանոցում սկսում են լայնածավալ վերականգնողական նախագիծ․ նախատեսվում է կյանքի վերադարձնել, հավանաբար, վերջին «Մերսեդես»-ը, որն օգտագործել է նացիստական Գերմանիայի ռեյխսմարշալ Հերման Գյորինգը։ Mercedes 540 K մոդելի էլեգանտ կաբրիոլետը նախատեսված է եղել պետական այցերի և հանդիսավոր երթերի համար։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո ավտոմեքենան բռնագրավվել էր ԱՄՆ բանակի կողմից։ Սկզբում դրանով երթևեկում էին ամերիկացի զինվորները, իսկ ավելի ուշ այն տեղափոխեցին ԱՄՆ, որտեղ մեքենան տասնամյակներ շարունակ մնաց մեկ սեփականատիրոջ մոտ և խարխլվեց։ Երբ 13 տարի առաջ դասական ավտոմեքենաների գծով մասնագիտացած դիլերներն իմացան մեքենայի պատմությունը, նրանք Հյուսիսային Կարոլինայում հայտնաբերեցին միայն ժանգոտած դետալների մի կույտ։
Սկզբում նախատեսվում էր վերականգնել «Մերսեդես»-ը ԱՄՆ-ում, սակայն դա այդպես էլ տեղի չունեցավ։ Փոխարենը ապամոնտաժված «Մերսեդես»-ն ի վերջո հայտնվեց Ավստրալիայում՝ Բրիսբենի Sleeping Beauties Restoration արհեստանոցում։ Վերականգնումը դարձել է հսկայական խնդիր։
Ակնկալվում է, որ վերականգնումը կտևի չորսից հինգ տարի։ Շատ մասեր այլևս չեն արտադրվում, ուստի դրանք պետք է նորից պատրաստել ձեռքով՝ հենվելով պատմական բնութագրերի վրա։ Փորձագետները «Մերսեդես»-ի արժեքը գնահատում են 1,5-ից 2 միլիոն եվրոյի սահմաններում, չնայած իր հակասական պատմության պատճառով ավտոմեքենան շատ հավաքորդների համար կարող է դառնալ խնդրահարույց ձեռքբերում։

В мастерской в австралийском Брисбене приступают к масштабному реставрационному проекту: к жизни планируют вернуть, вероятно, последний «Мерседес», которым пользовался рейхсмаршал нацистской Германии Герман Геринг. Элегантный кабриолет модели Mercedes 540 K предназначался для государственных визитов и торжественных выездов.
По окончании Второй мировой войны автомобиль был конфискован армией США. Сначала на нем ездили сами американские солдаты, а позже его переправили в Штаты, где он десятилетиями оставался у одного владельца и пришел в упадок. Когда 13 лет назад дилеры, специализирующиеся на классических автомобилях, узнали историю этой машины, они обнаружили в Северной Каролине лишь груду ржавых деталей.
Изначально планировалось восстановить «Мерседес» в США, но этого так и не произошло. Вместо этого разобранный «Мерседес» в итоге оказался в Австралии — в мастерской Sleeping Beauties Restoration в Брисбене. Реставрация стала грандиозной задачей.
Ожидается, что реставрация займет от четырех до пяти лет. Многие детали уже не производятся, поэтому их приходится изготавливать заново вручную, опираясь на исторические спецификации. Эксперты оценивают стоимость «Мерседеса» в диапазоне от 1,5 до 2 млн евро, хотя из-за своей неоднозначной истории этот автомобиль может стать проблемным приобретением для многих коллекционеров.