ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին։ Հանդիսավոր արարողության շրջանակում նախագահ Խաչատուրյանը ստորագրել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանին Հանրապետության վարչապետ նշանակելու մասին հրամանագիր։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյան- Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի այս հնարավորության համար՝ ստորագրել հրամանագիր Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակելու վերաբերյալ, որի առաջարկությունը ես ստացել եմ Ազգային ժողովում քաղաքական մեծամասնության կողմից։ Անկեղծ շնորհավորում եմ, մաղթում եմ Ձեզ մեծ համբերություն, տոկունություն, վճռականություն՝ այս դժվարին ժամանակներում մեզ առաջնորդելու, երկիրը դեպի ապագա, բարեկեցիկ ապագա տանելու համար:
Վստահ եմ նաև, որ Ձեր սկզբունքայնությունն ի նպաստ է լինելու, իհարկե, Հայաստանի Հանրապետության պետականության ամրապնդմանը՝ սահմանադրականության սկզբունքներից ելնելով, ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի խաղաղ և արժանապատիվ ապագայի։
Շնորհավորում եմ, պարոն վարչապետ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալ եմ, պարոն նախագահ, շնորհակալ եմ հրավերի և հանդիսավորության պայմաններում հրամանագիրը ստորագրելու համար, նաև Ձեր խոսքերի, վստահության և աջակցության համար: Պիտի անկեղծ ասեմ՝ 2018 թվականին, երբ Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության արդյունքում ստանձնեցի Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, դժվար կլիներ կանխատեսել, որ մենք անցնելու ենք այսպիսի ճանապարհով և կարծում եմ, որ դժվար կլիներ կանխատեսել, որ մենք ի վիճակի ենք լինելու այս ճանապարհը հաղթահարել: Բայց մենք գտնվում ենք այնտեղ, որտեղ գտնվում ենք, և կարծում եմ, որ այս ամենում առանցքային դերն ու նշանակությունը միանշանակ և աներկբա Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդինն է, ով, ի վերջո, պետական գիտակցության և պետականակենտրոնության առանձնահատուկ արտահայտություններ ի ցույց դրեց այս ողջ ընթացքում: Եվ իհարկե, սա մեծ պարտավորություն և պարտավորվածություն է: Իհարկե, առաջիկայում կձևավորվի Կառավարությունը և Կառավարության բոլոր անդամները, ներառյալ՝ ես, երդման տեքստով արդեն կամրագրենք մեր պարտավորությունները մեր ժողովրդի առաջ:
Ուզում եմ նաև Ձեզ շնորհակալություն հայտնել այսօր Ազգային ժողովի ամբիոնից ունեցած ուղերձի համար: Շատ կարևոր ուղերձներ հղեցիք, ինչին ուշադիր հետևում էի: Հույս ունեմ, որ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովն ի վերջո կդառնա այնպիսի հարթակ, որը քաղաքական գաղափարների, մտքերի, տեսլականների և ոչ թե անձանց բախման միջավայր կլինի: Այսօր էլ տեսա, որ Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածուն, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից առաջադրված, պարոն Ռուբինյանը այդ նույն ուղերձը հղեց՝ ցուցաբերելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խմբակցության պատրաստակամությունը՝ խորհրդարանում աշխատել առանց անձնական և անձնավորված թիրախավորումների, հայհոյանքի և վիրավորանքի տրամաբանությունից դուրս: Իհարկե, բանավեճերը պետք է և կլինեն սուր, բայց շատ կարևոր է, թե սրությունն ինչի մասին է, սրությունը քաղաքական, տնտեսական, սոցիալ-տնտեսական բովանդակության մասին պետք է լինի և ոչ թե փոխադարձ թիրախավորումների: Համենայն դեպս, մենք Ձեր ուղերձը լսել ենք և այդ ուղերձով ենք առաջնորդվելու, հույս ունեմ՝ կհաջողվի չշեղվել այս ուղղությունից, որովհետև միակողմանի չէ այդ գործընթացը, և եթե ընդդիմությունն այս տրամաբանությունը նույնպես ընդունելի համարի, կարծում եմ՝ շատ ավելի որակյալ աշխատանք կունենանք։
Պարոն նախագահ, ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև այս ողջ ընթացքում Ձեր ցուցաբերած աջակցության համար։ Իհարկե, մենք մեր հանդիպումները և համատեղ աշխատանքն ամբողջությամբ չենք լուսաբանում, որովհետև աշխատանքային մակարդակում շատ սերտ երկխոսության մեջ ենք և քննարկում ենք բազմաթիվ հարցեր, այս ընթացքում նաև պաշտոնապես և ոչ պաշտոնական շփումներում ես միշտ տեսել, զգացել եմ Ձեր աջակցությունը, ինչի համար շնորհակալ եմ։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյան - Մեծարգո պարոն վարչապետ, շատ կարճ ուղղակի, ես նորից շնորհակալություն եմ Ձեզ հայտնում այդ վստահության համար, որ կա Կառավարության, Նախագահականի, Ազգային ժողովի միջև, որովհետև ինքս մասնակից եմ կարևորագույն պետական որոշումների, որի հնարավորությունը Դուք տվել եք, ըստ էության Սահմանադրությունում այդ հնարավորությունները շատ պայմանական են։ Եվ այդ վստահությունն է ինձ նաև համոզում, որ իրականում այն քաղաքականությունը, որ վարում եք Դուք՝ որպես Կառավարության ղեկավար, որպես քաղաքական մեծամասնության ուժի ղեկավար, դրանք ի նպաստ են լինելու Հայաստանի Հանրապետության ամրապնդմանը, դրանք ի նպաստ են լինելու Հայաստանի ինքնիշխանության ամրապնդմանը և միանշանակ ի նպաստ են լինելու Հայաստանի ուժեղ ապագային։
Ես նորից Ձեզ հաջողություններ եմ մաղթում, կամք, տոկունություն, ամրություն, որովհետև արտաքինից այն, ինչ-որ տեսնում ենք շատերս, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, դա միայն արտաքին մասն է։ Ներքին այն իրավիճակները, որ կան, որոնց մասին շատերը տեղեկացված չեն, դրանք պահանջում են սկզբունքայնություն, որը Դուք ցուցաբերել եք այս տարիների ընթացքում: Դուք ճիշտ նշեցիք, այն, ինչ 2018-ին էր, մենք չէինք կարող պատկերացնել, թե այսպիսի զարգացումներ են տեղի ունենալու ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլ ընդհանրապես աշխարհում: Մենք պետք է կարողանանք, ինչպես Դուք եք ասում, միշտ շեշտում եք, որ ամենակարևորը կառավարելի դարձնենք այն պրոցեսները, որոնք տեղի են ունենում:
Եվ մի փոքրիկ դիտարկում ընդհանրապես քաղաքական միջավայրի հետ կապված: Այն, որ մեր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին տրված է հնարավորություն Սահմանադրությամբ ընտրել իշխանություն, սա դարձել է իրականություն: Սա մեզ համար միշտ եղել է երազանք: Մեր ժողովուրդը տարիներ շարունակ իր ընտրությունը կատարել է, բայց, ցավոք սրտի, իշխանությունն իր ձեռքից վերցրել են։ 2018 թվականից հետո մեր ժողովուրդը կատարում է իր ընտրությունը և ստանում է այդ իշխանությունը։ Եվ իշխանությունը, ով ընտրվել է այդ ժողովրդի կողմից, այդ պարտավորությունն ունի և պետք է արդարացնի այդ վստահությունը, որ ստանում է ժողովրդի կողմից։ Բայց կարևոր մի գործոն էլ կա: Պետության կայունությունը, ամրապնդումը, ամրությունը կախված է ոչ միայն քաղաքական մեծամասնությունից, ով ստանձնում է իշխանություն, այլև՝ ընդդիմությունից: Ինչքան որակյալ քաղաքական մեծամասնության կարիք ունի ժողովրդավարական երկրներում հասարակությունը, ավելի կարևոր նշանակություն և դեր ունի ընդդիմությունը: Եվ մենք միասին պետք է ամեն ինչ անենք, այդ թվում՝ ընդդիմության հետ, աշխատենք: Ես լսել եմ նաև պարոն Ռուբինյանի ուղերձները: Ես վստահ եմ, որ Դուք տրամադրված եք այդ իրավիճակը, այդ մթնոլորտը ստեղծել, որովհետև ի վերջո բոլորիս նպատակը մեկը պետք է լինի՝ ունենալ ամուր, հզոր Հայաստանի Հանրապետություն։

Президент Армении Ваагн Хачатурян принял в президентской резиденции исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна. В рамках торжественной церемонии президент республики подписал указ о назначении Никола Пашиняна премьер-министром Республики, согласно информации, предотаставленной фракцией Национального собрания «Гражданский договор».
«Президент Ваагн Хачатурян — Для меня большая честь, в соответствии с этой возможностью, предусмотренной статьей 149 Конституции Республики Армения, подписать указ о Вашем назначении на должность премьер-министра Республики Армения, предложение о чем я получил от политического большинства в Национальном собрании. Искренне поздравляю Вас, желаю Вам большого терпения, стойкости, решительности, чтобы в это трудное время вести нас вперед, вести страну к будущему, к благополучному будущему:
Уверен также, что Ваша принципиальность, конечно, будет способствовать укреплению государственности Республики Армения, исходя из принципов конституционности, во благо мирного и достойного будущего народа Республики Армения.
Поздравляю, господин премьер-министр.
Премьер-министр Никол Пашинян — Спасибо, господин президент, спасибо за приглашение и за подписание указа в торжественной обстановке, а также за Ваши слова, доверие и поддержку. Должен откровенно сказать: в 2018 году, когда в результате Народной, ненасильственной, бархатной революции я занял пост премьер-министра Республики Армения, трудно было бы предположить, что мы пройдем такой путь, и думаю, трудно было бы предположить, что мы окажемся способны преодолеть этот путь. Но мы находимся там, где находимся, и думаю, что во всем этом ключевая роль и значение однозначно и бесспорно принадлежат народу Республики Армения, который в конечном счете на протяжении всего этого времени продемонстрировал особые проявления государственного сознания и государственно-ориентированного мышления. И, конечно, это большая обязанность и ответственность. Разумеется, в ближайшее время будет сформировано Правительство, и все члены Правительства, включая меня, текстом присяги уже закрепят наши обязательства перед нашим народом.
Хочу также поблагодарить Вас за сегодняшнее послание, прозвучавшее с трибуны Национального собрания. Вы направили очень важные послания, за которыми я внимательно следил. Надеюсь, что Национальное собрание 9-го созыва в конечном счете станет такой площадкой, которая будет средой столкновения политических идей, мыслей, видений, а не личностей. Сегодня я также увидел, что кандидат на пост председателя Национального собрания, выдвинутый партией «Гражданский договор», господин Рубинян направил тот же самый посыл, продемонстрировав готовность фракции партии «Гражданский договор» работать в парламенте без личных и персонифицированных нападок, вне логики ругани и оскорблений. Конечно, дебаты должны быть и будут острыми, но очень важно, о чем эта острота: она должна касаться политического, экономического, социально-экономического содержания, а не взаимных нападок. Во всяком случае, мы услышали Ваше послание и будем руководствоваться им, надеюсь, удастся не отклониться от этого направления, потому что этот процесс не является односторонним, и если оппозиция также сочтет эту логику приемлемой, думаю, у нас будет гораздо более качественная работа.
Господин президент, еще раз хочу поблагодарить Вас также за поддержку, которую Вы оказывали на протяжении всего этого времени. Конечно, мы не полностью освещаем наши встречи и совместную работу, потому что на рабочем уровне находимся в очень тесном диалоге и обсуждаем множество вопросов, в течение этого времени и в официальных, и в неофициальных контактах я всегда видел и чувствовал Вашу поддержку, за что благодарен.
Президент Ваагн Хачатурян — Глубокоуважаемый господин премьер-министр, совсем коротко: я вновь благодарю Вас за то доверие, которое существует между Правительством, Аппаратом президента и Национальным собранием, потому что я сам участвую в важнейших государственных решениях, возможность чего Вы предоставили, по сути, в Конституции эти возможности весьма условны. И именно это доверие убеждает меня также в том, что та политика, которую проводите Вы как руководитель Правительства, как руководитель силы политического большинства, будет служить укреплению Республики Армения, будет служить укреплению суверенитета Армении и однозначно будет служить сильному будущему Армении.
Я вновь желаю Вам успехов, воли, стойкости, твердости, потому что то, что многие из нас видят извне, в том числе граждане Республики Армения, — это лишь внешняя сторона. Те внутренние ситуации, которые существуют и о которых многие не осведомлены, требуют принципиальности, которую Вы проявляли на протяжении этих лет. Вы правильно отметили: то, что было в 2018 году, мы не могли представить, что такие развития произойдут не только в нашем регионе, но и вообще в мире. Мы должны суметь, как Вы говорите, как всегда подчеркиваете, сделать управляемыми те процессы, которые происходят.
И небольшое замечание в целом относительно политической среды. То, что гражданам нашей Республики Армения Конституцией дана возможность выбирать власть, стало реальностью. Для нас это всегда было мечтой. Наш народ годами делал свой выбор, но, к сожалению, власть у него отнимали. После 2018 года наш народ делает свой выбор и получает эту власть. И власть, избранная этим народом, имеет это обязательство и должна оправдать то доверие, которое получает от народа. Но есть еще один важный фактор. Стабильность государства, его укрепление, его прочность зависят не только от политического большинства, которое берет на себя власть, но и от оппозиции. Насколько демократическим странам обществу необходимо качественное политическое большинство, еще более важное значение и роль имеет оппозиция. И мы вместе должны сделать все, в том числе работать с оппозицией. Я слышал также послания господина Рубиняна. Я уверен, что Вы настроены создать эту ситуацию, эту атмосферу, потому что в конечном счете цель у всех нас должна быть одна — иметь крепкую, мощную Республику Армения.