Օգոստոսի 12-ի արևային խավարումը կհանգեցնի Եվրոպայի արևային էլեկտրակայաններում էլեկտրաէներգիայի արտադրության ժամանակավոր նվազման, սակայն Ֆրանսիայում էլեկտրամատակարարման խափանումներ չեն սպասվում, հայտնում է Le Figaro-ն՝ հղում անելով ֆրանսիական բարձրավոլտ ցանցի՝ RTE օպերատորի տվյալներին։
Ընկերության տեղեկությամբ՝ արևի մասնակի խավարման ընթացքում, որը օգոստոսի 12-ի երեկոյան կանցնի Եվրոպայի վրայով, արևային լուսավորության նվազումը կհանգեցնի ֆոտոգեներացիայի ծավալների արագ կրճատման, ապա՝ վերականգնման։ Ֆրանսիայի առանձին շրջաններում Արեգակը կփակվի մինչև 99%-ով, իսկ Իսպանիայի հյուսիսում խավարումը կլինի լիակատար։
Ակնկալվում է, որ խավարման առավելագույն փուլի ժամանակահատվածում՝ մոտավորապես 19:30-ից 21:30-ը, Եվրոպայում արևային էներգիայի արտադրությունը կնվազի գրեթե 9,7 հազար ՄՎտ-ով, ինչը համապատասխանում է Եվրամիության տեղադրված արևային հզորության մոտ 3,7%-ին։
Ֆրանսիայում արևային գեներացիայի հզորության նվազումը պարզ եղանակի պայմաններում կարող է կազմել մոտ 1,8 հազար ՄՎտ՝ ազգային էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ 3%-ը։
Միևնույն ժամանակ RTE-ն հայտարարել է, որ սպառողների վրա որևէ ազդեցություն չի ակնկալում։ Օպերատորի տվյալներով՝ հզորությունների պաշարները բավարար են, իսկ խավարումը տեղի կունենա երեկոյան, երբ արևային գեներացիայի պիկն արդեն անցած կլինի։
Արտադրության նվազումից ամենաշատը կտուժեն Գերմանիան և Իսպանիան․ ակնկալվող անկումը կկազմի համապատասխանաբար մոտ 3,3 հազար ՄՎտ և 3 հազար ՄՎտ։
RTE-ն նշել է, որ արևային էլեկտրակայանների թվի աճը օպերատորներից պահանջում է էներգահամակարգի կառավարման ընթացքում հաշվի առնել նոր գործոններ։ 2015 թվականի մարտին նախորդ խոշոր մասնակի խավարման ժամանակ Ֆրանսիայում արևային էներգիայի արտադրությունը կրճատվել էր մոտ 2 հազար ՄՎտ-ով, իսկ Եվրոպայում՝ 35 ԳՎտ-ով, սակայն օպերատորների համակարգման շնորհիվ լուրջ խնդիրներից հաջողվել էր խուսափել։

Солнечное затмение 12 августа приведет к временному снижению производства электроэнергии на солнечных электростанциях в Европе, однако перебоев с электроснабжением во Франции не ожидается, сообщает Le Figaro со ссылкой на данные оператора французской высоковольтной сети RTE.
По информации компании, во время частичного затмения, которое пройдет над Европой вечером 12 августа, падение солнечного освещения вызовет быстрое снижение, а затем восстановление объемов фотогенной генерации. В отдельных регионах Франции Солнце будет закрыто до 99%, а на севере Испании затмение будет полным.
Ожидается, что в период максимальной фазы затмения — примерно с 19:30 до 21:30 — производство солнечной энергии в Европе снизится почти на 9,7 тыс. МВт, что соответствует около 3,7% установленной солнечной мощности Евросоюза.
Во Франции снижение мощности солнечной генерации при ясной погоде может составить около 1,8 тыс. МВт — примерно 3% национального производства электроэнергии.
При этом RTE заявил, что не ожидает какого-либо влияния на потребителей. По данным оператора, запасов мощности достаточно, а затмение произойдет вечером, когда пик солнечной генерации уже пройдет.
Сильнее всего от снижения выработки пострадают Германия и Испания: ожидаемое падение составит около 3,3 тыс. МВт и 3 тыс. МВт соответственно.
RTE отметил, что рост числа солнечных электростанций требует от операторов учитывать новые факторы при управлении энергосистемой. Во время предыдущего крупного частичного затмения в марте 2015 года производство солнечной энергии во Франции сократилось примерно на 2 тыс. МВт, а в Европе — на 35 ГВт, однако благодаря координации операторов серьезных проблем удалось избежать.