Associated Press-ը հայտնում է, որ Պուերտո Ռիկոյի իշխանությունները խիստ ծայրահեղ շոգի հետևանքով սրվող երաշտի պատճառով ջրի մատակարարման վրա սահմանափակումներ են մտցնում Սան Խուանում և այլ խոշոր քաղաքներում։
Ուրբաթ օրվանից ավելի քան 180 հազար սպառողներ 48 ժամով կմնան առանց ջրամատակարարման՝ ջրի մատակարարման հերթափոխային գրաֆիկի շրջանակում։
ԱՄՆ-ից կախում ունեցող «չներառված կազմակերպված տարածքի» կարգավիճակով (Commonwealth of Puerto Rico) Պուերտո Ռիկոյի իշխանությունները փորձում են լուծում գտնել իրավիճակի վատթարացման ֆոնին։
«Այս իրավիճակը մեր վերահսկողությունից դուրս է։ Ոչինչ չի կանխում դրա վատթարացումը»,- հայտարարել է Փուերտո Ռիկոյի նահանգապետ Ջենիֆեր Գոնսալեսը։
Հուլիսը Սան Խուանի համար դարձել է ամենաչոր ամիսը ավելի քան 120 տարվա դիտարկումների ընթացքում և քաղաքի պատմության մեջ երկրորդ ամենաշոգ ամիսը։ Ամերիկյան երաշտի մոնիտորինգի տվյալներով՝ Պուերտո Ռիկոյի տարածքի գրեթե մեկ քառորդը գտնվում է խիստ երաշտի պայմաններում, ևս 36%-ը՝ չափավոր երաշտի պայմաններում։
Սան Խուանի Ազգային օդերևութաբանական ծառայության օդերևութաբան Մարիա Նովոա Գարսիան հայտարարել է, որ առաջիկա երկու-երեք շաբաթներին տեղումների քանակը կարող է լինել նորմայից առնվազն 50%-ով ցածր։
«Մենք տեսնում ենք, որ Էլ Նինյոն շարունակում է ուժեղանալ»,- ասել է նա՝ նշելով տաքացման բնական կլիմայական ցիկլի ազդեցությունը։
Սահմանափակումները կվերաբերեն ոչ միայն Սան Խուանին, այլև Կարոլինա, Խունկոս, Գուրաբո, Տրուխիլիոն Ալտո, Կանովանաս և Լոիսա քաղաքների առանձին շրջաններին։
Նահանգապետը չի հստակեցրել, թե որքան ժամանակ կգործեն միջոցառումները։ Պուերտո Ռիկոյի ջրամատակարարման և կոյուղու վարչության ղեկավար Լուիս Գոնսալես Դելգադոն հայտնել է, որ խմելու ջուրը կմատակարարվի բեռնատարներով, առաջնահերթություն կտրվի հիվանդանոցներին և տարեց բնակիչների տներին։
Միաժամանակ, բնակիչների մի մասն արդեն ամիսներ շարունակ բախվում է ջրամատակարարման խափանումների, որոնք ուղղակիորեն կապված չեն երաշտի հետ։ Տեղական իշխանությունները խնդիրը բացատրում են ենթակառուցվածքների մեջ ներդրումների և դրանց սպասարկման բազմամյա պակասով։
Իշխանությունների տվյալներով՝ ավելի վաղ Պուերտո Ռիկոն ջրի մատակարարման սահմանափակումներ էր մտցրել 2015 և 2020 թվականներին, երբ շուրջ 400 հազար սպառողներ ջուր էին ստանում միայն երեք օրը մեկ։

Власти Пуэрто-Рико вводят ограничения на подачу воды в Сан-Хуане и других крупных городах из-за сильной засухи, которая усугубляется экстремальной жарой, сообщает Associated Press.
С пятницы более 180 тысяч потребителей будут оставаться без водоснабжения по 48 часов в рамках поочередного графика подачи воды. Власти территории США пытаются найти решение на фоне ухудшения ситуации.
«Эта ситуация находится вне нашего контроля. Ничто не предотвращает ее ухудшение», — заявила губернатор Пуэрто-Рико Дженнифер Гонсалес.
Июль стал самым сухим месяцем для Сан-Хуана за более чем 120 лет наблюдений и вторым самым жарким за всю историю города. По данным американского Монитора засухи, почти четверть территории Пуэрто-Рико находится в условиях сильной засухи, еще 36% — в условиях умеренной.
Метеоролог Национальной службы погоды в Сан-Хуане Мария Новоа Гарсия заявила, что в ближайшие две-три недели количество осадков может быть как минимум на 50% ниже нормы.
«Мы видим, что Эль-Ниньо продолжает усиливаться», — сказала она, отметив влияние естественного климатического цикла потепления.
Ограничения затронут не только Сан-Хуан, но и отдельные районы городов Каролина, Хункос, Гурабо, Трухильо-Альто, Канованас и Лоиса.
Губернатор не уточнила, как долго будут действовать меры. Глава Управления водоснабжения и канализации Пуэрто-Рико Луис Гонсалес Дельгадо сообщил, что питьевую воду будут доставлять грузовиками, а приоритет получат больницы и дома пожилых жителей.
При этом часть жителей уже на протяжении месяцев сталкивается с перебоями в водоснабжении, не связанными напрямую с засухой. Местные власти объясняют проблему многолетним недостатком инвестиций и обслуживания инфраструктуры.
По данным властей, ранее Пуэрто-Рико вводило ограничения на подачу воды в 2020 и 2015 годах, когда около 400 тысяч потребителей получали воду лишь раз в три дня.