Նախորդ գումարման խորհրդարանը քաղաքացիների կողմից ամենավատ ընկալվողն էր, քանի որ պատգամավորները խոսում էին իրենց մասին, ոչ թե մարդկանց խնդիրների։ Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 10-ին, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնում Արամ Վարդևանյանի ընտրվելու վերաբերյալ հարցերը։
Պատասխանելով այն հարցերին, թե ինչու Արամ Վարդևանյանը հենց առաջին փորձից ընտրվեց Ազգային ժողովի ընդդիմադիր փոխխոսնակ, այն դեպքում, երբ նախորդ գումարման ընթացքում ընդդիմության թեկնածուները բախվում էին իշխող մեծամասնության բազմակի դիմադրությանը, Կարապետյանը ընդգծեց քաղաքական մշակույթը փոխելու անհրաժեշտությունը։
«Մեր պատգամավորներն ունեն ազատություն, բայց պարտավոր են պահպանել բարեվարքության նորմերը, որպեսզի համաքաղաքացիների համար հաճելի լինի հետևել իրենց ընտրած խորհրդարանի աշխատանքին»,- նշեց Նարեկ Կարապետյանը։
Նա հավելեց, որ «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունն աշխատում է այն ուղղությամբ, որպեսզի Ազգային ժողովի ամբիոնից հնչի նոր, առարկայական խոսք՝ ուղղված քաղաքացիների իրական խնդիրների լուծմանը։ «Մենք ձգտում ենք սովորել և ձևավորել քննարկումների մշակույթ՝ առանց վիրավորանքների, որպեսզի բարձրագույն օրենսդիր մարմնի աշխատանքը մարդկանց օգուտ բերի»,- ամփոփեց Կարապետյանը։

Парламент предыдущего созыва был самым плохо воспринимаемым гражданами, потому что депутаты говорили о себе, а не о проблемах людей. Об этом в беседе с журналистами в парламенте 10 августа заявил руководитель фракции оппозиционного блока «Сильная Армения» Нарек Карапетян, комментируя вопросы об избрании Арама Вардеваняна на пост вице-спикера НС Армении.
Отвечая на вопросы о том, почему Арам Вардеванян был избран оппозиционным вице-спикером Национального Собрания с первой же попытки, тогда как в прошлом созыве кандидаты от оппозиции сталкивались со множественным сопротивлением правящего большинства, Карапетян подчеркнул необходимость смены политической культуры.
«Наши депутаты обладают свободой, но обязаны соблюдать нормы добропорядочности, чтобы согражданам было приятно следить за работой выбранного ими парламента», - отметил Нарек Карапетян.
Он добавил, что фракция блока «Сильная Армения» работает над тем, чтобы с трибуны Национального Собрания звучала новая предметная речь, направленная на решение реальных задач граждан. «Мы стремимся учиться и формировать культуру дискуссии без оскорблений, чтобы работа высшего законодательного органа приносила пользу людям», - подытожил глава фракции блока «Сильная Армения».