Ամերիկացի երգիչ Բոբ Դիլանն արժանացել են ԱՄՆ բարձրագույն պարգեւի: Քաղաքական եւ հասարակական գործիչների հետ մեկտեղ, որոնց թվում նաեւ նախկին պետքարտուղար Մադլեն Օլբրայթն է, նա ստացել է նախագահական Ազատության մեդալ:
Բարաք Օբաման, պարգեւը հանձնելով Դիլանին, նշել է, որ ամերիկյան երաժշտության պատմության մեջ չի եղել ավելի մեծ երաժիշտ:
«Այսօր բոլոր կատարողները, սկսած Բրյուս Սփրինգսթինից մինչեւ U2 խումբը պետք է Դիլանին շնորհակալություն հայտնեն», - ասել է Օբաման, ով, իր իսկ խոստովանությամբ, երաժիշտի մեծ երկրպագուն է:
Բոբ Դիլանի երգերն ազատության իսկական հիմն են դարձել այն տարիներին, երբ ամերիկյան հանրությունը բողոքում էր Վիետնամի պատերազմի դեմ եւ պայքարում մարդու իրավունքների համար, գրում է rbc-ն:
Օբաման նաեւ բավականաչափ ջերմ խոսքեր է գտել Մադլեն Օլբրայթի հասցեին: Նախագահի խոսքով` «այդ կնոջ տղամարդկությունը Բալկաններին խաղաղություն շնորհեց»:
Օլբրայթը Բիլ Քլինթոնի օրոք ղեկավարում էր ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը եւ Հարավսլավիայի դեմ ռազմական գործողության գլխավոր նախաձեռնողներից էր: Այդ պատերազմի արդյունքը եղավ Կոսովոյի փաստացի անկախությունը:
Պարգեւը շնորհվել է նաեւ աստղանավորդ Ջոն Գլենին` Երկրի ուղեծրին հասած առաջին ամերիկացուն, բժիշկ Ուիլյամ Ֆոգին, կանանց բասկետբոլային թիմերի մարզիչ Փեթ Սամիթին, գրող Թոնի Մորիսոնին, որը 1993թ. դարձավ Նոբելյան մրցանակի արժանացած առաջին աֆրոամերիկուհին, ԱՄՆ Գերագույն դատարանի նախկին դատավոր Ջոն Փոլ Սթիվենսին, Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսին:
Հետմահու մեդալ է ստացել Յան Կարսկին, որը մեծ ավանդ է ներդրել Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին Լեհաստանում նացիստների հանցագործությունների բացահայտման գործում:

Американский певец Боб Дилан удостоен высшей награды США. Наряду с общественными и политическими деятелями, в числе которых и экс-госсекретарь Мадлен Олбрайт, он получил Президентскую медаль Свободы.
Барак Обама, вручая награду Дилану, подчеркнул, что в истории американской музыки не было более великого музыканта. «Сегодня все исполнители от Брюса Спрингстина до группы U2 обязаны выразить Дилану свою благодарность», - сказал Обама, который, как он признался, является большим поклонником музыканта.
Песни Боба Дилана стали настоящим гимном свободы в те годы, когда американская общественность протестовала против войны во Вьетнаме и боролась за права человека, отмечает РБК.
Обама нашел немало теплых слов и в адрес Мадлен Олбрайт. По словам президента, «мужество этой женщины принесло мир на Балканы».
Олбрайт возглавляла американское внешнеполитическое ведомство при Билле Клинтоне и была одним из главных инициаторов военной операции против Югославии. Итогом той войны стала фактическая независимость Косово.
Награда также была вручена астронавту Джону Гленну - первому американцу, достигшиму орбиты Земли, врачу Уильяму Фогу, тренеру женских баскетбольных команд Пэт Саммит, писательнице Тони Моррисон, ставшей в 1993 году первой афроамериканкой, получившей Нобелевскую премию, экс-судье Верховного суда США Джон Пол Стивенс, президенту Израиля Шимону Пересу.
Посмертно медали удостоился Ян Карски, который внес большой вклад в раскрытие нацистских преступлений в Польше в годы Второй Мировой войны.