Արեւմտյան Եվրոպայում ամենաբարձր երկնաքերը պատրաստ է բացման համար։ Ապակուց եւ պողպատից կառուցված «Բեկորը» խիստ փոխել է Լոնդոնի տեսքը։ Լրագրողներին ցույց չեն տվել շքեղ բնակարաններն, ուր շուտով կտեղափոխվեն միլիոնատերերը, բայց թույլ են տվել մտնել արտաքնոց, որտեղ պատուհանից հոյակապ տեսարան է բացվում։
Shard երկնաքերը պաշտոնապես իր դռները կբացի փետրվարին, սակայն թեժ վեճերի առարկա է դարձել շատ վաղուց։ Բազմաթիվ պահպանողական բրիտանացիներ բողոքել են, որ այդ «բեկորը» (այդպես է թարգմանվում երկնաքերի անունը) կառուցվել եւ այլանդակել է Լոնդոնի անփոխարինելի դեմքը։ Նախագծի ստեղծողներն ի պատասխան ասել են, որ փարիզցիները եւս սկզբում տանել չեն կարողացել էյֆելյան աշտարակը, նշում է ՆՏՎ-ն։
Shard-ն ապակուց եւ պողպատից է՝ 310 մետր բարձրությամբ։ Ստեղծողները հպարտությամբ այն անվանում են «ուղղահայց քաղաք», սակայն աշտարակը հեռվից նման է ասեղի կամ գլխիվայր կանգնած վիթխարի սառցալեզվակի։ 69-րդ հարկում կա դիտման հրապարակ, որտեղից Լոնդոնը կարծես ափի մեջ լինի։ Shard-ը Արեւմտյան Եվրոպայում համարում են ամենաբարձր շինությունը։ Նա զգալիորեն զիջում է Օսթանկինի աշտարակին եւ մոտ 30 մետր ավելի ցածր է «Մոսկվա Սիթի»-ում գտնվող «Մերկուրի» երկնաքերին։ Բայց երբեւէ բարձրությունների չձգտած Լոնդոնի կյանքում այսպիսի աշտարակն էլ շատ բան է փոխում։ Ասում են՝ լավ եղանակին այդտեղից երեւում է մոտ 60 կիլոմետր տարածք, այսինքն Լոնդոնի սահմաններից այն կողմ։ Բայց քանի որ Բրիտանիայի մայրաքաղաքը հայտնի է իր մառախուղներով՝ հնարավոր է եւ ընդհանրապես ոչինչ չտեսնել։ Հատուկ դրա համար այդտեղ տեղադրվել են գունային հեռադիտակներ։ Դրանց շնորհիվ կարելի է տեսնել ոչ միայն Լոնդոնի «կենդանի» տեսքը, այլ նաեւ քաղաքի տեսքը պարզ եղանակին, մայրամուտի ժամանակ եւ գիշերային քաղաքը, հաղորդում է NEWSru.com-ը։
Երկնաքերը ստեղծողների հպարտությունը թռչունի թռիչքի բարձրության վրա գտնվող արտաքնոցն է։ Սենյակի պատը ամբողջությամբ պատուհան է, որտեղից եւս երեւում է քաղաքի գրավիչ տեսքը։
Ըստ BBC-ի, տոմսերի բարձր գինը չի վախեցրել զբոսաշրջիկներին, որոնք ցանկանում են Լոնդոնը տեսնել Բրիտանիայի ամենաբարձր շինությունից՝ Shard աշտարակից, որը փետրվարի 1-ից կբացի իր դռները ցանկացողների առաջ։
Աշտարակի բացվելուց հետո առաջին երկու օրվա համար բոլոր տոմսերը վաճառվել են։ Տոմսի արժեքը մեծահասակների համար կազմել է 40 դոլար, իսկ երեխաների համար՝ 30 դոլար։
Բուրգաձեւ շինության մեջ այս ամառ կբացվեն գրասենյակներ, ռեստորաններ եւ 200 սենյակ ունեցող «Շանգրի-Լա» հյուրանոցը։Աշտարակում գտնվում են նաեւ 10 շքեղ տներ, որոնց գինը մոտավորապես կազմել է 50 մլն. ֆունտ (81 մլն. դոլար)։ Ապակե եւ պողպատյա հսկայի շինարարությունը ֆինանսավորել է Քաթարի Ազգային բանկը։ Քաթարի ներդրողներին է պատկանում Shard-ի 80 տոկոսը։

Самый высокий в Западной Европе небоскреб готов к открытию. «Осколок», сделанный из стекла и стали, сильно меняет облик Лондона. Журналистам не показали элитные квартиры, в которые скоро переедут миллионеры, но разрешили зайти в туалет с потрясающим видом из окна.
Небоскреб Shard официально откроет двери в феврале, но объектом горячих споров стал уже давно. Многие консервативные британцы возмутились, что этот «Осколок» (так переводится название небоскреба) рассек и изуродовал не менявшееся веками лицо Лондона. Создатели проекта парируют, мол, парижане Эйфелеву башню поначалу тоже терпеть не могли, отмечает НТВ
Shard - это 310 метров из стекла и стали. Создатели с гордостью называют проект «Вертикальным городом», хотя издалека башня похожа на иглу или гигантскую сосульку, перевернутую вверх ногами. На 69-м этаже есть смотровая площадка, откуда весь Лондон как на ладони. Shard называют самым высоким жилым зданием в Западной Европе. Оно значительно уступает Останкинской башне и почти на 30 метров ниже небоскреба «Меркурий» в «Москва-Сити». Но в жизни Лондона, который никогда не стремился ввысь, и такая башня меняет многое. Говорят, в хорошую погоду отсюда открывается вид на 60 километров, то есть видно далеко за пределы Лондона. Но из-за того, что британская столица славится своими знаменитыми туманами, есть вероятность не увидеть вообще ничего. Специально для этого здесь установлены цифровые телескопы. С их помощью можно увидеть не только «живую» картинку видов Лондона, но и виды города в ясный день, во время заката и ночной город, сообщает NEWSru.com
Гордость создателей небоскреба - туалет на высоте птичьего полета. В комнате огромное окно во всю стену, из которого также открывается захватывающий вид на город.
Как отмечает BBC, высокая цена на билеты не вспугнула туристов, жаждущих увидеть Лондон с самого высокого здания Великобритании - башни Shard, которая 1 февраля откроет двери для желающих.
Билеты на первые два дня после открытия башни были полностью распроданы. Цена билета для взрослого составляет $40, а для ребенка - $30.
В пирамидальном здании расположатся офисы, рестораны и гостиница «Шангри-Ла» на 200 комнат, которая откроется этим летом. В башне также находятся 10 шикарных квартир, цена на которые предположительно составит по 50 млн фунтов ($81 млн). Строительство гиганта из стекла и стали профинансировал Национальный банк Катара. Катарские инвесторы владеют 80-процентной долей в Shard.