Չիլիի ռազմածովայինների «մարտականչը», որը զորավարժություններից մեկի ժամանակ նկարահանվել է, կարող է հարեւան երկրների` Բոլիվիայի, Պերուի եւ Արգենտինայի հետ դիվանագիտական սկանդալի պատճառ դառնալ:
Տեսանյութի մեջ երեւում է` ինչպես են ծովայինները հրահանգիչի հետեւից կրկնում նրա բառերը: «Կոչը» պարունակում է Արգենտինայի, Բոլիվիայի եւ Պերուի քաղաքացիների հետ հաշիվներն այս կամ այն միջոցներով մաքրելու խոստումներ:
Չիլիի կառավարությունն արդեն այդ դեպքը խայտառակ փաստ է անվանել եւ սկսել է հետաքննել զինծառայողների կողմից նման տեքստերի օգտագործման հնարավորության հանգամանքները:
Ըստ «ՌԻԱ Նովոստիի»` Բոլիվիայի պաշտպանության նախարարությունը կատարվածի առնչությամբ բողոք է հայտնել: Բոլիվիական կողմը համարում է, որ նման այլատյաց տեքստերը հատուկ օգտագործվում են Չիլիի զինվորների մեջ տվյալ երկրների քաղաքացիների հանդեպ ատելություն բորբոքելու նպատակով:

«Боевой клич»  чилийских военных моряков, записанный на видео во время одной из тренировок, может стать причиной для дипломатического скандала с соседними странами - Боливией, Перу и Аргентиной.
На видео видно, как моряки повторяют слова за инструктором. В «кличе» содержатся обещания тем или иным способом расправиться с гражданами Аргентины, Боливии и Перу.
Правительство Чили уже назвало происшедшее позорным фактом и распорядилось провести расследование обстоятельств, при которых стало возможным использование военнослужащими подобных текстов.
Как сообщает РИА Новости, министерство обороны Боливии заявило решительный протест в связи с происшедшим. Боливийская сторона считает, что подобные ксенофобские тексты используются специально для разжигания ненависти по отношению к гражданам этой страны у чилийских военных.