Կարմիր հրապարակում գրանցման իրավունքի խստացման օրենքի դեմ ցույցի համար մարտի 18-ին ձերբակալված ակտիվիստները հացադուլ են հայտարարել: Հացից եւ ջրից հրաժարվել են Վերա Լավրեշինան եւ Իրինա Կոլմիկովան: Հացադուլի մասին «Էխո Մոսկվի»-ին հաղորդել է իրավապաշտպան Մարինա Զլոտնիկովան: Միաժամանակ նա չի հստակեցրել, թե հատկապես որոնք են հացադուլավորների պահանջները:
Մարտի 18-ի երեկոյան Կարմիր հրապարակում ակտիվիստները փորձել են ցույց անցկացնել գրանցման խստացման վերաբերյալ օրենքի դեմ: Գործն ավարտվել է ձերբակալություններով` ոստիկանությունում է հայտնվել 15 մարդ: Ինչպես պարզել է «Գրանի.ռու»-ն` ակտիվիստները հասցրել են այրել ջահերն ու բաց անել անպարկեշտ բաններ:
Փետրվարի կեսերին Պետդուման առաջին ընթերցման ժամանակ ընդունել է քաղաքացիների` բնակության վայրում ֆիկտիվ գրանցումն արգելող նախագահական օրինագիծը:Համապատասխանաբար, գրանցումը պետք է իրականացվի տվյալ վայր փոխադրվելուց 90 օրվա ընթացքում:Անօրիանկան բնակիչներին տուգանք է սպառնում:

Активисты, задержанные 18 марта за акцию против закона об ужесточении правил регистрации на Красной площади, объявили сухую голодовку. От еды и воды отказались Вера Лаврешина и Ирина Колмыкова. О голодовке «Эху Москвы» сообщила правозащитница Марина Злотникова. При этом она не уточнила, что именно требуют голодающие.
Вечером 18 марта на Красной площади активисты попытались провести акцию против закона об ужесточении правил регистрации. Закончилось же дело задержаниями - в полицию попали 15 человек. Как уточняют «Грани.ру», активисты успели зажечь файеры и развернуть нецензурный баннер.
В середине февраля Госдума приняла в первом чтении президентский законопроект о запрете фиктивной регистрации граждан по месту жительства. В соответствии с ним, регистрация по месту пребывания должна быть сделана за 90 дней с момента заселения. Нелегальным же жильцам будет грозить штраф.