Եգիպտոսի ընդդիմադիր «Թամարրուդ» (թարգմանաբար` խռովություն) շարժումն իր կայքում պաշտոնական հայտարարություն է տեղադրել, ըստ որի` նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին մինչեւ 2013թ.  հուլիսի 2-ի ժ. 17:00-ն հրաժարականի համար ժամանակ է տրվում, որպեսզի պետական կառույցները սկսեն պատրաստվել արտահերթ նախագահական ընտրություններին: Եթե պահանջները չկատարվեն, Եգիպտոսի ընդդիմությունը խոստանում է հավաքել երկրի բնակչությանը եւ բողոքի զանգվածային ցույցեր կազմակերպել:
Հունիսի 29-ին եւ 30-ին` ներկայիս նախագահ Մուրսիի պաշտոնավարման մեկ տարին լրանալու օրերին, Եգիպտոսում բողոքի զանգվածային ցույցեր են տեղի ունեցել:  Բողոքողների գլխավոր պահանջն է եղել Մուրսիի հրաժարականը: Ժողովրդական զանգվածային խռովությունների ժամանակ Կահիրեի կենտրոնական հրապարակում հավաքվել էր կես միլիոն մարդ, հաղորդում է BFM.RU-ն:
Տարբեր քաղաքներում ցուցարարները գրոհել էին Մահմեդական եղբայրներ» շարժման գրասենյակները` նրանց վրա քարեր եւ  վառվող նյութերով շշեր նետելով: Իսլամիստների կողմնակիցները հրաձգությամբ էին պատասխանել: Արդեն հայտնի է 14 զոհերի եւ հարյուրավոր տուժածների մասին: Պետության ղեկավարն իր ներկայացուցչի միջոցով հայտնել է երկխոսության անհրաժեշտության մասին, սակայն Եգիպտոսի բնակիչներն ասում են, որ չեն հրաժարվի իրենց պահանջներից, հաղորդում է «Առաջին ալիքը»:
Հիշեցնենք,  «Թամարրուդ» շարժումն արդեն հայտնել է, որ Մուրսիի հրաժարականի օգտին հավաքել է  22 միլիոն ստորագրություն:

Египетское оппозиционное движение «Тамарруд» (по-арабски «восстание») разместило на своей официальной веб-странице заявление, согласно которому действующему президенту Египта Мурси дается время до 17:00 2 июля 2013 года для ухода в отставку, чтобы государственные учреждения начали подготовку к досрочным президентским выборам. Если эти требования не будут выполнены, египетская оппозиция обещает мобилизовать население страны и устроить массовые акции протеста.
29 и 30 июня в годовщину инаугурации нынешнего президента Мурси по всему Египту прошли массовые демонстрации и акции протеста. Основным требованием протестующих была отставка Мурси. Во время массовых народных волнений на центральной площади Каира собрались порядка полумиллиона человек, передает BFM.RU.
В разных городах демонстранты атаковали офисы поддерживающего президента движения «Братья-мусульмане», забрасывая их камнями и бутылками с зажигательной смесью. Сторонники исламистов отвечали стрельбой. Уже известно об 14 погибших и сотнях пострадавших. Глава государства через своего представителя заявил о необходимости диалога, но жители Египта говорят, что не откажутся от своих требований, передает «Первый канал».