Ավստրալացի գիտնականներիը մերձափնյա ջրերում շրջող հսկայական չափերի առեղծվածային արարած են հայտնաբերել, որը 3 մետրանոց սպիտակ շնաձկներ է կուլ տալիս: «Ալֆա-շնաձուկ» պայմանական անունը ստացած ջրային կենդանին կարող է 600 մետր երկարության հասնել, հաղորդում է Metro-ն:
Աննախադեպ չափեր ունեցող կենդանին մարմնի ջերմաստիճանի շնորհիվ է կենսաբանների «ռադարներին» հայտնվել: Գիտնականները փորձել են սարքի օգնությամբ սովորական սպիտակ շնաձկան հետեւել: Այն մի քանի րոպեով անհետացել է տեսադաշտից, եւ ապա մարմնի` գրեթե 30 աստիճանով բարձր ջերմաստիճանով ի հայտ եկել: Քիչ անց հետազոտողները հասկացել են, որ «օբյեկտն» այլեւս կենդանի չէ: Սակայն վերջինիս փոխարեն մեկ այլ` տասնյակ անգամներով մեծ չափերի արարած է հայտնվել:
Ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացումը «Ալֆա-շնաձկան» կողմից սննդի ընդունման հետեւանքով էներգիայի բացթողնման արդյունքն է եղել:

Австралийские ученые с помощью специального локатора зафиксировали в прибрежных водах гигантское создание, которое живьем проглатывает трехметровых белых акул. Исследователи предполагают, что агрессивная альфа-акула, как они ее назвали, может достигать 600 метров в длину, сообщает Metro.
Невиданное прежде огромное существо было зафиксировано биологами по температуре тела. Выслеживая трехметровую белую акулу, австралийцы на несколько минут потеряли ее из виду. Внезапно температура тела рыбы возросла почти на 30 градусов. Вскоре исследователи поняли, что их «объекта» уже нет в живых. Вместо него под их кораблем появилось другая рыба, в десятки раз больше, чем та акула. Резкое повышение температуры тела странного создания связано с выбросом энергии, которое произошло в ходе переваривания альфа-акулой пищи, передает Vesti.ru.
По словам биологов, белыми акулами обычно питаются киты, однако австралийцы никогда не слышали о хищной рыбе, которая заглатывала бы своих жертв целиком. Исследователи до сих пор теряются в догадках, что из себя представляет мистическая альфа-акула.