Աֆրիկյանների շենքի ապամոնտաժումը, որն սկսվել էր այսօր՝ հունիսի 17-ի առավոտյան, կարճ ժամանակ անց դադարեցվեց մշակույթի նախարարության ներկայացուցչի հրահանգով։ Շինհրապարակ այցելած՝ Մշակույթի նախարարությանը կից հուշարձանների պահպանության գործակալության պետ Կարո Այվազյանը հայտարարեց, որ ապամոնտաժումն իրականացնող «Միլենիում քընսթրաքշն» ընկերությունը մշակույթի նախարարությանը մեկ օր առաջ պետք է նամակով տեղեկացներ ապամոնտաժման աշխատանքները սկսելու մասին, եւ ստանար թույլտվություն, ինչը, սակայն, չի արել (ֆոտոռեպորտաժ)։
«Ես ստիպված եմ դադարեցնել ապամոնտաժման աշխատանքները, քանի որ նամակը չեմ ստացել, չնայած իրենք ասում են, որ ուղարկել են»,- լրագրողներին եւ ակտիվիստներին ասաց Կարո Այվազյանը։
Ապամոնտաժման եւ վերականգնման նախագծի հեղինակ, ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը, որն այսօր նույնպես Աֆրիկյանների շենքի տարածքում էր, իր աշխատակիցներին խնդրեց բերել փաստաթղթերի ամբողջ փաթեթը, քանի որ հազմոված էր, որ այնտեղ առկա է պահանջվող փաստաթուղթը։ Լրագրողների եւ ակտիվիստների ներկայությամբ նա թերթեց ամբողջ փաթեթը, բայց այդպես էլ չգտավ մշակույթի նախարարության կնիքով թույլտվությունը՝ ապամոնտաժման աշխատանքները սկսելու վերաբերյալ։
Լեւոն Վարդանյանը զայրացավ իր աշխատակցի վրա, ու նրան հետ ուղարկեց փաստաթղթի հետեւից։
Քիչ առաջ վիճաբանություն տեղի ունեցավ ապամոնտաժման աշխատանքների իրականացման պատասխանատու Գագիկ Շիրինյանի եւ ճարտարապետ, Աֆրիկյանների շենքի պահպանման համար պայքարող Սարհատ Պետրոսյանի միջեւ՝ ապամոնտաժման օրինականության շուրջ։
«Դավայ, ռադ էղի ստեղից, սուտխոսան»,- ասաց ճարտարապետը, ինչը բարկացրեց Գագիկ Շիրինյանին, որն սկսեց հայհոյել։
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ ոչ ոք Աֆրիկյանների շենքի մոտից չի հեռանում։ Ակտիվիստների թիվը գնալով ավելանում է։ Ակտիվիստները տեղում «Ֆեյսբուքով» իվենթ են պատրաստում ու կանչում ընկերներին միանալու իրենց պայքարին։
Հիշեցնենք՝ քաղաքացիական ակտիվիստները պահանջում են չքանդել ու չտեղափոխել 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին կառուցված Աֆրիկյանների շենքը, որը Խորհրդային տարիներին ծառայել է որպես բազմաբնակարան շենք։ 2004թ. կառավարությունը Աֆրիկյանների տունը ներառեց պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի հավելվածում, ինչը նշանակում է, որայն ենթակա է տեղափոխման։ Այնուհետեւ տարածքը ճանաչվեց բացառիկ գերակա հանրային շահ եւ վաճառվեց «Դվին հոլդինգին»։ Սեփականատերերը վստահեցնում են, որ շենքի քարերը համարակալվել են եւ անվտանգ կտեղափոխվեն այլ վայր, սակայն ակտիվիստները թերահավատորեն են վերաբերվում այս պնդմանը՝ վստահեցնելով, որ պատմամշակութային արժեք ունեցող շենքը վերջնականապես կոչնչացվի։

Начавшийся утром 17 июня демонтаж дома Африкянов в Ереване был прекращен через короткое время по указанию представителя Министерства культуры Армении. Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, посетивший стройплощадку начальник Агентства по охране памятников при Министерстве культуры Каро Айвазян заявил, что компания «Миллениум Констракшн», осуществляющая демонтаж, должна была за день через письмо уведомить Министерство культуры о начале работ и получить разрешение, чего она не сделала (фоторепортаж).
Собравшиеся у дома Африкянов активисты не покидают территорию. Их число постепенно растет. Активисты через социальную сеть «Facebook» приглашают своих друзей присоединиться к их борьбе.
Отметим, что в начале XX века дом Африкянов был городским клубом, который посещали известные люди того времени: политические деятели, предприниматели, деятели искусства и зарубежные гости. Промышленники Аракел и Тигран Африкяны выделяли большие средства на нужды школ, а также на строительство дорог. На их финансы в Ереване был построен водопровод, обеспечивший ереванцев питьевой водой. В столице некогда действовали хлопковый и винно-коньячный заводы братьев Африкян.
Напомним, что в 2004 году Правительство включило дом Африкянов в Приложение государственного списка неподвижных памятников истории и культуры: это означает, что здание подлежит переносу. Затем территория была признана исключительным приоритетным интересом и продана «Двин Холдингу». Владельцы холдинга заверяют, что камни здания пронумерованы и будут безопасно перевезены в другое место, однако активисты со скептицизмом относятся к этому утверждению, опасаясь, что здание, представляющее историко-культурную ценность, будет окончательно разрушено.