ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական և «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունների մի քանի տասնյակ երիտասարդ անդամներն այսօր՝ ապրիլի 9-ին, Գերմանիայի դեսպանատնից քիչ հեռու կանգնեցրին Հայաստանում Գերմանիայի  արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի մեքենան եւ նրանից բացատրություն պահանջեցին, թե ինչու չի վերցրել իրենց նամակը, որով պահանջում էին Գերմանիայից ընդունել Ցեղասպանությունը քրեականացնող օրենքներ։
Դեսպանը երիտասարդ ՀՅԴ-ականներին պատասխանեց, որ դեսպանատան մոտ ինքը ցանկացել է նրանց լսել բողոքի ակցիայից հետո, սակայն, երիտասարդներն հետ չեն վերադարձել։
«Բողոքի ակցիա անցկացնելը, դա ձեր իրավունքն է, եւ թերեւս դուք ճիշտ եք, որ այդ պահանջով բողոքի ակցիա եք անում, բայց դուք ինձ չեք կարող ստիպել իջնելու որոշում կայացնել, որովհետեւ ես ուղղակի մարդ արարած չեմ ես Գերմանիայի Հանրապետությունն եմ ներկայացնում»,-ասաց Ռայներ ՄորելըՀՅԴ-ական երիտասարդներին։
Նշենք, որ մինչ այդ նստացույցից հետո, երբ ՀՅԴ երիտասարդները հեռացել էին, դեսպանն իջավ ներքեւ և լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանեց, որ օրական 100-ից ավելի նամակ է ստանում և չի կարող բոլորին անձամբ լսել։ Նա ցանկացավ լսել ակցիայի մասնակիցներին, սակայն դաշնակցական երիտասարդներն չվերադարձան։
Նշենք, որ ՀՅԴ-ական երիտասարդներն այդպես էլ Գերմանիայի դեսպանին չհանձնեցին իրենց պահանջները ներկայացնող նամակը։
Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005թ.-ին, առանց կրկնակի քննարկման, միաձայն ընդունել է «1915 թվականի ապրիլի 24-ի կոտորածի 90-ամյակի կապակցությամբ հայերի հիշատակման օրվա» բանաձեւը, որում նշվում է, որ  Գերմանիան պետք է աջակցի թուրքերի եւ հայերի համերաշխությանը: Փաստաթղթում նախորդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները չեն որակվում «Ցեղասպանություն» տերմինով, սակայն այնտեղ մի պարբերություն կա, որտեղ ասվում է, որ միջազգային պատմաբանները տեղի ունեցածը անվանում են «Հայոց ցեղասպանություն»:

Я не просто человек, я представляю Федеративную Республику Германия. Об этом 9 апреля заявил Чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Райнер Морелл в ходе встречи с молодыми членами АРФ Дашнакцутюн у здания дипмиссии.
Несколько десятков членов молодежного союза и студенческого союза «Никол Агбалян» АРФ Дашнакцутюн у посольства Германии в Армении остановили автомобиль посла и потребовали объяснений, почему он не взял их письмо, в котором содержалось требование к Германии принять закон, предполагающий уголовное наказание за отрицание Геноцида армян.
Посол Райнер Морелл отметил: «Ваше право проводить протестную акцию, и, наверно, вы правы, что проводите акцию протеста с этим требованием, но меня вы не можете принудить принять решение спуститься».
Отметим, что в июне 2005 года Бундестаг Германии, без предварительного обсуждения, единогласно принял резолюцию «День поминовения армян по случаю 90-ой годовщины резни 24 апреля 1915 года – Германия должна способствовать примирению турок и армян», представленный фракцией блока Христианско-демократического союза и Христианско-социального союза ХДС/ХСС. В документе события начала прошлого века в Османской Турции не характеризуются термином «геноцид», однако в нем есть абзац, где говорится, что международные историки называют произошедшее «геноцидом армян».