Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ իրականությանը չեն համապատասխանում վերջերս մամուլում հայտնված տեղեկությունները, ըստ որի թուրքական իշխանությունները բանակցություններ են վարում PKK-ի հետ: Այս մասին հայտարարությունը տեղադրված է կուսակցության պաշտոնական կայքէջում:
Թուրքական իշխող կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ նշվել է. «Վերջին օրերին որոշ լրատվամիջոցներ, հիմնվելով PKK-ի աղբյուրների վրա, տեղեկացրել են, թե թուրքական պետությունը համաձայնության է եկել Աբդուլահ Օջալանի եւ PKK-ի հետ։
Մեր ժողովուրդը պետք է լավ հասկանա, որ «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը երբեք սեղան չի նստի ապօրինի կազմակերպության հետ։ Այս թեմայի շուրջ խոսակցությունները մեքենայություններ են եւ նպատակ են հետապնդում ապակողմնորոշել մեր քաղաքացիներին»:
Նշենք, որ թուրքական մի շարք լրատվամիջոցներ հայտնել էին, թե PKK-ի ղեկավարներից Մուրադ Քարայըլանը հայտարարել է, որ օգոստոսի 13-ից PKK-ի միակողմանի հայտարարած զինադադարը թուրքական իշխանությունների եւ Իմրալը կղզում ցմահ բանտարկված PKK-ի առաջնորդ Աբդուլահ Օջալանի միջեւ կայացած բանակցությունների արդյունք է։

Правящая в Турции Партия справедливости и развития официально заявила, что не соответствуют действительности появившиеся недавно в прессе сведения о том, что турецкие власти ведут переговоры с Курдской рабочей партией. Это заявление размещено на официальном сайте партии.
В заявлении правящей партии Турции отмечается: «В последние дни некоторые СМИ, основываясь на источниках КРП, сообщили, что турецкое государство пришло к согласию с Абдуллой Оджаланом и КРП.
Наш народ должен хорошо понимать, что Партия справедливости и развития никогда не сядет за стол с незаконной организацией. Разговоры на эту тему являются махинациями и имеют целью дезориентировать наших граждан».
Отметим, что, как сообщили ряд турецких СМИ, один из руководителей КРП, Мурат Карайылан, заявил, что прекращение огня с 13 августа, о котором в одностороннем порядке заявила КРП, является результатом переговоров между турецкими властями и отбывающим пожизненный срок на острове Имрали лидером КРП Абдуллой Оджаланом.