«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երեկ Մոսկվայում տեղի ունեցավ եվրասիական տնտեսական միության միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցել է նաեւ Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ:
Հիշեցնենք, որ այս նիստը ապրիլի 8-ին պետք է տեղի ունենար Երեւանում, սակայն ղարաբաղա-ադրբեջանական քառօրյա պատերազմով պայմանավորված միջոցառումը տեղափոխվեց Մոսկվա, քանի որ Հայաստանի ԵՏՄ «գործընկեր» երկրները չէին ցանկացել այդ լարված օրերին Երեւան գալ եւ Ադրբեջանին նեղացնել: Նիստի վերաբերյալ տարածված հաղորդագրություններից ակնհայտ է դառնում, որ դրա ընթացքում ոչ մի կարեւոր որոշում չի կայացվել: Եւ ոչ պաշտոնական խողովակներով խոստացված խիստ ելույթի մասին էլ չիմացվեց:
Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ նիստը պարտադրված եւ ձեւական է տեղի ունեցել, քանի որ արդեն ծրագրված է եղել: Սակայն նիստի «հմայքը» ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի առաջարկն էր՝ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը գումարել մեկ ամսից՝ մայիսի 20-ին Երեւանում:
Ի դեպ, մինչ այդ Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովն առաջարկել էր հաջորդ նիստը գումարել աշնանը իրենց մայրաքաղաքում՝ Մինսկում: Բայց, ինչպես երեւում է, ռուսական կողմը որոշել է հայկական կողմի առջեւ ունեցած «պարտքը» մարել»:

YEREVAN. – Regular session of the intergovernmental council of the Eurasian Economic Union (EAEU) was convened Wednesday in Moscow, in which the Armenian delegation—led by Prime Minister Hovik Abrahamyan—also participated, reported Zhoghovurd daily newspaper.
“This session was to be held on April 8 in [Armenia’s capital city of] Yerevan. But due to the [recent] four-day Karabakh-Azerbaijani war, the event was moved to Moscow, since Armenia’s EAEU ‘partner’ countries did not wish to come to Yerevan in those tense days, and offend Azerbaijan.
“There is an impression that the session was held as an obligation and a formality, since it already had been planned. But the ‘charm’ of the session was RF [i.e. Russian Federation] Prime Minister Dmitry Medvedev’s proposal to convene the next intergovernmental council session in a month, on May 20, in Yerevan.
“Apparently, the Russian side has decided to repay its ‘debt’ to the Armenian side,” Zhoghovurd wrote.