Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան դիմաց այսօր՝ դեկտեմբերի 26-ին, մոմավառություն է կազմակերպվել՝ ի հիշատակ Սեւ ծովն ընկած` ՌԴ ՊՆ-ի Տու-154 ինքնաթիռի զոհերի։
Մի խումբ երիտասարդներ եւ քաղաքացիներ մոմեր են վառել եւ ծաղիկներ դրել դեսպանատան դիմաց՝ ի հիշատակ ավիավթարի զոհերի հիշատակը: Ակցիայի կազմակերպիչները նաեւ ցավակցական երկտող են գրել դեսպանատան ցավակցությունների գրքում:
Ակցիայի մասնակիցներից Հայկ Մամիջանյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ մասնակիցները կիսում են զոհվածների հարազատների ցավը՝ որպես մարդկային ցավ:
«Երիտասարդները ուզում են ցույց տալ, որ մարդկային ցավը ազգություն չի ճանաչում»,- ասաց նա:
Նշենք, որ մոմավառությունն իրականացվել է ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության նախաձեռնությամբ:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան ՌԴ ՊՆ-ի Տու-154 ինքնաթիռը, որն ուղեւորվում էր Սիրիա, կործանվել է Սեւ ծովում: Գերատեսչության տվյալներով՝ ինքնաթիռում 92 մարդ կար՝ անձնակազմի 8 անդամ եւ 84 ուղեւոր, որոնց թվում 8 զինծառայողներ, Ալեքսանդրովի անվան համույթի 64 երաժիշտներ, ռուսական հեռուստաալիքների 9 ներկայացուցիչներ, «Արդարացի օգնություն» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Ելիզավետա Գլինկան՝ հայտնի որպես բժիշկ Լիզա, երկու դաշնային ծառայող: Ինքնաթիռի կործանման փաստով քրեական գործ է հարուցվել:

YEREVAN. - A candlelight vigil in memory of the victims of crashed Tu-154 plane of the Russian Defense Ministry was held outside the Russian Embassy in Armenia Monday.
A group of young men and citizens lit candles and laid flowers in front of the embassy in memory of the crash victims. The organizers of the event also wrote a letter of sympathy in the condolence book of the embassy.
One of the event participants, Hayk Mamijanyan, told reporters that the participants share the pain of the victims’ families.
“The young men want to show that the human pain recognizes no nationality,” he said.
The candlelight vigil was held upon the initiative of the Republican Party of Armenia (RPA) Youth Organization.
Russian Tu-154 military plane, which was heading for Syria, crashed in the Balck Sea Sunday morning. According to the Russian Defense Ministry, there were 95 people on board, including eight members and 84 passengers. None of them has survived. A criminal case has been launched into the crash.