Մենք կկարողանանք ձեւավորված հարաբերություններով նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ բարիդրացիական կապերի հետագա զարգացման ուղղությամբ: Այդ մասին Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
«Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել շարունակել կանոնավոր հանդիպումները բարձր մակարդակով եւ նպաստել սերտ համագործակցությունը երկու երկրների տարբեր ոլորտներ ներկայացնող գերատեսչությունների հետ: Վրաստանի համար Հայաստանը հանդիսանում է մի պետություն, որի հետ մեզ կապում են բարիդրացիական դարավոր ավանդույթները, իսկ 2017 թվականը կարեւորվում է նրանով, որ այս տարի նշվում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարին: Այս ընթացքում մենք կարողացել ենք ամրապնդել երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները եւ կառուցել փոխշահավետ համագործակցություն: Ընթացիկ տարվա ապրիլին Հայաստանում անցկացվելու են խորհրդարանական ընտրություններ եւ մենք համոզված ենք, որ դրանք կանցնեն բարձր մակարդակով՝ միջազգային չափորոշիչներին եւ ժողովրդավարական արժեքներին համապատասխան»,- նշել է Կվիրիկաշվիլին:
Նա հայտնել է, թե հանդիպմանը քննարկել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության հիմնական ուղղությունները՝ ինչպես առեւտրատնտեսական ոլորտում առկա վիճակը, այնպես էլ համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները: «Քննարկել ենք տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներին վերաբերող կարեւորագույն հարցեր: Հանդիպմանն առանձնահատուկ անդրադարձել ենք տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին եւ ընդգծել, որ խաղաղության ու կայունության պահպանումն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեր երկրների զարգացման գործում:
ՀՀ վարչապետն ուներ շատ հետաքրքիր առաջարկներ՝ մեր երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում համատեղ շուկայի ներուժի իրացման ուղղությամբ: Մենք այս հարցում ակտիվորեն աշխատելու պատրաստակամություն հայտնեցինք եւ  խրախուսելու ենք մասնավոր հատվածին, որպեսզի ամբողջությամբ օգտագործեն տարածաշրջանային կոոպերացիայի ներուժը:
Ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերոջը Վրաստան այցելելու համար: Կարծում եմ, որ այս պաշտոնական այցը կլինի նոր խթան երկկողմ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ»,- արձանագրել է Կվիրիկաշվիլին:

Сформированные отношения Армении и Грузии помогут внести значительный вклад в дальнейшее развитие дружеских связей двух стран.  Об этом заявил премьер-министр Грузии Гиоргий Квирикашвили по итогам встречи с армянском коллегой Кареном Карапетяном в Тбилиси.
«Мы выразили готовность  продолжить  регулярные встречи  на высшем уровне и способствовать тесному  сотрудничеству  с  представляющими разные  отрасли двух стран ведомствами. Армения для Грузии  государством, с которым нас связывают  вековые  дружеские  традиции, а 2017 год  знаменуется тем, что в этом году отмечается  25-летие со дня  установления дипломатических отношений между  двумя странами. За это время мы смогли  укрепить  дружеские отношения между  нашими народами и установить взаимовыгодное сотрудничество. В апреле текущего года  в Армении пройдут парламентские выборы , и мы уверены, что они пройдут на высоком уровне, в соответствии  с  международными стандартами и демократическими  ценностями»,- отметил Квирикашвили.
По его словам, в ходе встречи обсуждались  основные направления  сотрудничества между  двумя странами. В частности, текущая ситуация в торгово-экономической сфере и  перспективы   дальнейшего развития сотрудничества. «Мы обсудили  важнейшие вопросы, касающиеся   транспорта, энергетики, туризма, культуры.  Коснулись  существующих  в регионе вызовов и подчеркнули, что сохранение мира  и стабильности  имеет особое  значение в деле развития наших стран.
У премьер-министра Армении  было много интересных предложений  в направлении  реализации  потенциала  совместного рынка  в разных отраслях. Мы выразили  готовность   активно работать  в этом направлении и будем поощрять частный сектор, чтобы   они  полностью  использовали  потенциал  региональной кооперации.
Хочу еще раз  поблагодарить  моего коллегу за визит в Грузию. Думаю, что  этот официальный визит  станет новым стимулом  в направлении углубления отношений»,- констатировал Квирикашвили.