WikiLeaks կայքի տեղեկությամբ, բուլղարական առաջատար ֆուտբոլային ակումբները կապ ունեն մաֆիայի հետ, որը օգտագործում է այդ ակումբները փողերի լվացման համար:
«Ենթադրվում է, որ բուլղարական ակումբներն ուղղակիորեն, կամ անուղղակիորեն վերահսկվում են հանցավոր խմբավորումների պարագլուխների կողմին: Նրանք օգտագործում են այդ ակումբներն իրենց գործունեությանը օրինականության շղարշ տալու, փողերի լվացման եւ արագ հարստանալու համար: Գործնականում, բոլոր ակումբները կամ պատկանում են կազմակերպված հանցավոր խմբերին, կամ կապ ունեն դրանց հետ»,- մեջբերվում է Սոֆիայում ԱՄՆ դեսպանատան աղբյուրը:
Մաֆիայի հետ կապ ունեցող ակումբների ցուցակում են Լեւսկին, Սոֆիայի ԲԿՄԱ-ն, Լիտեքսը, Սլավիան, Չեռնո Մորեն, Վառնան, Սոֆիայի Լոկոմոտիվը եւ Պլովդիվի Լոկոմոտիվը:
Աղբյուրը նաեւ հայտնում է, որ ֆուտբոլի Բուլղարիայի առաջնությունում հաճախ են լինում պայմանավորված արդյունքով հանդիպումներ, անօրինական խաղադրույքներ, հարկերի չվճարումներ, իսկ ակումբներից մեկի ղեկավարը նույնիսկ խաղադրույք է կատարել իր թիմի դեմ` պարտքերը փակելու համար:

Ведущие болгарские футбольные клубы имеют связи с мафией, которая использует команды, чтобы отмывать деньги. Такими данными располагает сайт WikiLeaks
«Предполагается, что болгарские клубы прямым или не прямым способом контролируются главами преступных группировок, которые используют команды с целью создать видимость законности своей деятельности, отмыть деньги или быстро нажиться, - цитируется источник из посольства США в Софии. - Практически все команды либо принадлежат, либо связаны с организованной преступностью».
В список связанных с мафией клубов вошли Левски, ЦСКА (София), Литекс, Славия, Черно Море, Варна, софийский Локомотив и Локомотив из Пловдива.
Как сообщает источник, в болгарском чемпионате не редкими являются незаконные тотализаторы, договорные матчи и уклонение от уплаты налогов, а владелец одного из клубов даже делал ставки против своей команды, чтобы погасить долги, пишет Советский  спорт.