ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր՝ մայիսի 28-ին, ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հետ ձեւավորված սերտ համագործակցությունն ու երկկողմ միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, եւ նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է փոխգործակցության հետագա խորացմամբ:
Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարեւորել է Միացյալ Նահանգների ջանքերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում համանախագահող մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքը շնորհավորել է Հանրապետության նախագահին պաշտոնը ստանձնելու եւ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի կապակցությամբ:
Բարձր գնահատելով հայ-ամերիկյան գործընկերային հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական աշխատանքը՝ Բրիջիտ Բրինքն ասել է. «Ուզում ենք գովեստով փաստել վերջին շրջանի բողոքների խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով Ձեր ձեռնարկած միջնորդման եւ խրախուսման կարեւոր քայլերը: Միացյալ Նահանգները կշարունակի գործակցել Հայաստանի կառավարության եւ ժողովրդի հետ՝ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ամերիկյան ներդրողների համար գրավիչ գործարար միջավայրի ձեւավորման, մարդու իրավունքների խթանման եւ զբոսաշրջության զարգացման հարցերում»:

Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 28 мая, принял делегацию во главе с заместителем госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе президента.
Приветствовав гостей, президент Армении подчеркнул важность тесного сотрудничества с США и высокий уровень двусторонних межгосударственных отношений, и отметил, что Армения заинтересована в дальнейшем углублении отношений.
Президент также отметил важность усилий США по мирному урегулированию карабахского конфликта в рамках сопредседательства в ОБСЕ вместе с другими сопредседателями.
Бриджит Бринк поздравила президента со вступлением на должность и в связи со 100-летием Первой Республики.
Высоко оценив армяно-американские партнерские отношения, Бриджит Бринк сказала: «Мы хотим с похвальбой отметить Ваши важные посреднические шаги в деле мирного разрешения акций протеста последнего времени. США продолжат сотрудничество с правительством и народом Армении для борьбы с коррупцией, создания привлекательной для американских инвестиций бизнес-среды, стимуляции прав человека и развития туризма».