ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր՝ մայիսի 28-ին, ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հետ ձեւավորված սերտ համագործակցությունն ու երկկողմ միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, եւ նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է փոխգործակցության հետագա խորացմամբ:
Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարեւորել է Միացյալ Նահանգների ջանքերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում համանախագահող մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքը շնորհավորել է Հանրապետության նախագահին պաշտոնը ստանձնելու եւ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի կապակցությամբ:
Բարձր գնահատելով հայ-ամերիկյան գործընկերային հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական աշխատանքը՝ Բրիջիտ Բրինքն ասել է. «Ուզում ենք գովեստով փաստել վերջին շրջանի բողոքների խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով Ձեր ձեռնարկած միջնորդման եւ խրախուսման կարեւոր քայլերը: Միացյալ Նահանգները կշարունակի գործակցել Հայաստանի կառավարության եւ ժողովրդի հետ՝ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ամերիկյան ներդրողների համար գրավիչ գործարար միջավայրի ձեւավորման, մարդու իրավունքների խթանման եւ զբոսաշրջության զարգացման հարցերում»:

YEREVAN. – President of Armenia Armen Sarkissian received a delegation headed by Bridget Brink, Deputy Assistant Secretary in the State Department’s Bureau of European and Eurasian Affairs.
Welcoming the guests, President Sarkissian underscored importance of close cooperation with the United States and high level of bilateral relations, noting Armenia’s interest in further deepening of ties.
President also noted the importance of the US efforts for a peaceful settlement of the Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group and together with other co-chairs Russia and France.
Bridget Brink congratulated the President on taking office and on the occasion of the 100th anniversary of the First Republic.
State Department official hailed partner relations between Armenia and the United States and commended President Sarkissian’s important mediation efforts for the peaceful resolution of recent political crisis. U.S. will continue working with the government and the people of Armenia in fight against corruption, for the creation of an attractive business environment for investments, promotion of human rights and tourism development.