Բուհերում շատ վատ պատկեր է, եւ դիմորդների թիվը զգալիորեն նվազել է: Հուլիսի 18-ին սահմանափակ կարողություններով երեխաների համար «Լուսե» կոնտրոնում «Ներառական կրթության զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայոՎ քննարկումից առաջ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ բուհերը, ամենայն հավանականությամբ, շատ լուրջ խնդիրներ կունենան: «Սակայն նախնական դիտարկումները ցույց են տալիս, որ բուհերը հնարավորություն ունեին պատրաստվել այս ճգնաժամին, սակայն դրանք, ըստ էության, որեւէ քայլ չեն արել դրա համար, եւ այժմ կրկին սպասում են, որպեսզի պետությունն ինչ-որ կերպ փորձի մեղմացնել այդ ճգնաժամը», - պարզաբանեց Հարությունյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ դպրոցներում եւ միջնակարգ մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում բազմաթիվ ստուգումներ են իրականացվել են, եւ փողերի, տեխնիկական խնդիրների եւ օրենքի չիմացության հետ կապված բազմաթիվ խախտումներ են բացահայտվել:
«Իրավապահ մարմիններին հետաքննության համար մինչեւ տասնյակ տարբեր գործեր են ուղարկվել»,- եզրափակեց կրթության եւ գիտության նախարարը:

В вузах уже очень плохая картина, и количество абитуриентов значительно снизилось. Об этом журналистами заявил 18 июля министр образования и науки Армении Араик Арутюнян перед обсуждением на тему «Перспективы развития инклюзивного образования в Армении», прошедшего в Центре для детей с ограниченными возможностями «Лусэ» в Ереване.
По его словам, по всей видимости, у вузов будут весьма серьезные проблемы. «Но предварительные наблюдения показывают, что у вузов имелись возможности подготовиться к этому кризису, но, по факту, они не предприняли для этого никаких действий, и теперь вновь ждут, чтобы государство, каким-то образом, попытается смягчить этот кризис», - пояснил Арутюнян.
Он также отметил, что в школах и в средне-профессиональных образовательных учреждениях проводилось множество исследований, и было выявлено множество нарушений, связанных с деньгами, техническими проблемами и незнанием закона.
«В правоохранительные органы для расследования было направлено до десятка различного рода дел», - заключил министр образования и науки.