«Երեւան» հիմնադրամի մասով ունենք 1 միլիարդ 807 միլիոն դրամի վատնում։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 9-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Ֆինանսների նախարարության համապատասխան ստորաբաժանման նախնական հաշվարկի համաձայն՝ 1 միլիարդ 807 միլիոն դրամի վատնում ունենք այս պահին»,–նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 14-ին ԱԱԾ աշխատակիցները հատուկ գործողություններ են իրականացրել Երեւանի քաղաքապետարանի վարչական շենքում տեղակայված հիմնադրամում, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն է: ԱԱԾ աշխատակիցները Երեւանի քաղաքապետարանի շենքից դուրս են բերել փաստաթղթերով լի մի քանի սեւ տոպրակ, որոնք տեղափոխել են բեռնատար մեքենայով:
Դրանից հետո հայտնի դարձավ, որ ձերբակալվել են «Երեւան» հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Ղազարյանն ու Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալ Խաչատուր Կիրակոսյանը:
Ըստ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության՝ «Հունիսի 13-ին հայտնի է դարձել, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում հաղորդում է ստացվել ՀՀ քաղաքացիներ Վ.Գ.-ից եւ Ա.Խ.-ից այն մասին, որ Երեւանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, կառուցապատման եւ գույքի ձեւակերպման համապատասխան թույլտվություններ տրամադրելու դիմաց, բացի օրենքով սահմանված վճարումներից, իրենց պարտադրել են «Երեւան» հիմնադրամին փոխանցել խոշոր չափերով գումարներ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ վերոնշյալ պատրվակով առձեռն ստացված գումարների մի մասը հիմնադրամի հաշվեհամար չի մուտքագրվել եւ հափշտակվել է: Հանցագործության մասին հաղորդումների հիման վրա ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի («Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ») եւ 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 կետի («Պաշտոնական դիրքն օգտագործելով կատարված խարդախություն») հատկանիշներով»:

At this point we have a 1 billion and 807 million-dram (approx. US$3,763,400) misuse at Yerevan Foundation.
National Security Service (NSS) Director Artur Vanetsyan told about the abovementioned to reporters, after Thursday’s Cabinet session of the government of Armenia.
He said this amount was based on the preliminary calculation by the respective division of the Ministry of Finance.
As reported earlier, the NSS had received a report from two persons. They had stated that, aside from the respective payments defined by law, some officials from Yerevan Municipality had obligated them to transfer large amounts of money to Yerevan Foundation, and in exchange for issuing permits for construction and property registration.
It was found out, however, that a part of this cash money—which was received under the abovementioned pretext—was not entered into the account of this foundation, and it was stolen.
Subsequently, the NSS filed a criminal case on charges of misuse of official powers, and fraud.
On June 14, search was carried out—under this criminal case—at the Yerevan Foundation offices, which are located in the Yerevan Municipality building.
Afterward, Yerevan Foundation Director Ashot Ghazaryan, and Davitashen Administrative District Deputy Head Khachatur Kirakosyan were arrested along the lines of this criminal case.