Ադրբեջանը հոգնել է Ալիեւների իշխանությունից: Նման կարծիք է հայտնել բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը՝ հունվարի 22-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Հսկայական նավթային եկամուտներով երկիրն ավելի վատ է ապրում, քան Հայաստանը: Պետք չէ թերագնահատել Ադրբեջանի ժողովրդին: Ադրբեջանում շատ խելացի մարդիկ կան, նրանք ուզում են ապրել ազատ երկրում: Նրանք տեսել են, թե ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանում եւ ուզում են նույնը նաեւ իրենց մոտ լինի», - նշել է բլոգերը:
Նրա կանխատեսմամբ, առաջիկա մի քանի տարիներին Ադրբեջանում ինչ-որ բան տեղի կունենա: «Բայց արդյո՞ք Հայաստանի համար դա լավ կլինի, մեծ հարց է: Ալիեւը, ինչ էլ լինի, կանխատեսելի է: Նրանք, ովքեր գալիս են փոխարինելու նրանց, կգործեն ժողովրդի շահերից, ոչ թե կլանի, եւ պարզ չէ, թե դա ինչպես կանդրադառնա», - գտնում է Լապշինը: Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ ադրբեջանական հասարակությունը պատրաստ է խաղաղության, սակայն ղեկավարությունը պատրաստ չէ: «Խաղաղությունը Հայաստանի հետ կհանգեցնի Ալիեւի կլանի անկմանը, եւ նրանք կձգձգեն իրավիճակը: Նրանք ոչ թե  խաղաղության կարիք ունեն, այլ թշնամու կերպարի եւ ցանկացած գնով իշխանության պահպանման», - ընդգծել է բլոգերը:
2016թ. վերջին Լապշինը Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի խնդրանքով, որը նրան ընդգրկել էր «սեւ ցուցակում»` առանց Բաքվի հետ համաձայնեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու համար: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում էր ընդունել՝  բավարարել Ադրբեջանի խնդրանքը եւ արտահանձնել Լապշինին: Բաքվում դատարանը Լապշինին դատապարտեց 3 տարվա ազատազրկման: 2017թ․ սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն անսպասելիորեն ստորագրեց Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին ներում շնորհելու մասին հրամանագիրը: Ինչպես պարզվեց, նույն օրը բանտում փորձ էր արվել սպանել Լապշինին, եւ Ադրբեջանի իշխանությունները ջանում էին այն ներկայացնել որպես ինքնասպանության փորձ:

Азербайджан устал от власти Алиевых. Такое мнение выразил блогер Александр Лапшин на встрече с журналистами 22 января в Ереване.
«При колоссальных доходах от нефти страна хуже живет, чем Армения. Не надо недооценивать азербайджанский народ. В Азербайджане много интеллигентных людей, они хотят жить в свободной стране. Они видели, что произошло в Армении, и хотят того же», - отметил блогер.
По его прогнозам, в течение ближайших лет в Азербайджане что-то произойдет. «Но будет ли это хорошо для Армении, большой вопрос. Алиев, каким бы он ни был, прогнозируем. Те, кто придет на смену, будут действовать в интересах народа, а не клана, и непонятно, чем это обернется», - считает Лапшин. При этом он отметил, что азербайджанское общество готово к миру, но не готово руководство. «Мир с Арменией приведет к падению клана Алиевых, и они будут затягивать ситуацию. Им нужен не мир, а образ врага и удержание власти любой ценой», - подчеркнул блогер.
В конце 2016 года Лапшин был задержан в Минске по запросу Азербайджана, который включил его в «черный список» за посещение без согласования с Баку  Нагорно-Карабахской Республики. Генпрокуратура Белоруссии приняла решение удовлетворить запрос Азербайджана и выдать Лапшина. Суд в Баку приговорил Лапшина к трем годам лишения свободы. 11 сентября 2017 г президент Азербайджана Ильхам Алиев неожиданно подписал распоряжение о помиловании гражданина Израиля Александра Лапшина. Как выяснилось, в тот же день в тюрьме была предпринята попытка убийства Лапшина, причем власти АР попытались представить все как попытку самоубийства.