Մոսկվայում կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստը, որը նախագահում է Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային այցով գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից։
ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված էր 46 հարց, որոնք վերաբերում էին մասնավորապես՝ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում հեռանկարային ինտեգրացիոն նախագծերի ընթացքին, ծրագրերի իրականացման մեխանիզմների, թվայնացմանը, ինչպես նաև երրորդ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի գործընթացում տեխնիկական խոչընդոտների վերացմանը: Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և մի շարք երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի բանակցությունների ընթացքին: Քննարկվել են նաև վարորդական իրավունքներին և էլեկտրոնային ստորագրություններին, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրների կենսաթոշակառուների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:
ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի օրակարգում էր ընդգրկված նաև 2019 թվականին «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքների քննարկումը:

Moscow hosted the regular session of the Council of the Eurasian Economic Commission chaired by Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan, who is on a working visit to the Russian Federation, as reported the news service of the Government of the Republic of Armenia, according to NEWS.am.
The agenda for the session included 46 items particularly related to the course of implementation of prospective integration projects in the territory of the Eurasian Economic Union (EAEU), the mechanisms for implementation of programs, digitization, as well as the elimination of technical obstacles in reciprocal trade with third countries. During the session, the participants touched upon the course of negotiations over free trade agreements with EAEU Member States and several countries and discussed issues related to drivers’ rights and electronic signatures, as well as protection of the rights of pensioners in EAEU Member States.
A discussion on the preparations for the 2019 Eurasian Week exhibition-conference was also included in the agenda for the session of the Council.