ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր՝ մայիսի 13-ին, Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների ղեկավարների հետ մասնակցել է Արեւելյան գործընկերության տասնամյակին նվիրված պաշտոնական ընթրիքին, որը տրվել է Դոնալդ Տուսկի անունից: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Ընթրիքին ներկա են եղել նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը, Լեհաստանի եւ Շվեդիայի նախկին արտգործնախարարներ` Ռադոսլավ Սիկորսկին եւ Կառլ Բիլդտը, ովքեր Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնողներից են:
Միջոցառման ընթացքում Արեւելյան գործընկերության մասնակից երկրների ղեկավարները, այդ թվում` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաեւ վերը նշված բարձրաստիճան պաշտոնյաները հանդես են եկել ողջույնի խոսքերով: Նրանք անդրադարձել են Արեւելյան գործընկերության շրջանակում 10 տարիների ընթացքում իրականացված ծրագրերին, դրանց արդյունքներին, ինչպես նաեւ առաջիկա միջոցառումներին ու նախաձեռնություններին:

On May 13, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan participated in the official dinner dedicated to the 10th anniversary of the EU Eastern Partnership and served on behalf of Donald Tusk along with the leaders of the Eastern Partnership member countries, reports the press service of the Government of Armenia.
Among others attending the dinner were President of the European Commission Jean-Claude Juncker; Vice-President of the European Commission, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini; Commissioner of the European Commission for Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn and former Ministers of Foreign Affairs of Poland and Sweden Radoslav Sikorsky and Karl Bildt, who are among the initiators of the Eastern Partnership.
During the event, the leaders of the Eastern Partnership member countries, including Prime Minister Nikol Pashinyan and the other high-ranking officials delivered their welcoming remarks and touched upon the programs carried out within the scope of the Eastern Partnership over the past decade, the results of those programs, as well as the upcoming events and initiatives.