Հայաստանը կողջուներ Ծոցի երկրների համագործակցության խորհրդի պետությունների եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ Ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը: Այս մասին Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է Emirates WAM գործակալության հետ էքսկյուզիվ հարցազրույցում:
«Դա կախված է այդ երկրների ղեկավարություններից: Հենց նրանք շահագրգռվածություն դրսեւորեն, հնարավոր կլինի առաջ ընթանալ: Նրանք կարող են անմիջապես Միությանը դիմել կամ ցանկացած գործընկերոջ, ինչպիսին է Հայաստանը»,- հայտարարել է նա:
Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ԵՏՄ-ն ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր է ստորագրել Սինգապուրի հետ, իսկ ստորագրումն ունի ոչ միան ֆինանսական կամ լոգիստիկ արդյունք, այլեւ քաղաքական:
«Դուք կարող եք Հայաստանում ձեր ընկերությունը բացել եւ առանց խնդրի բիզնես վարել Ռուսաստանում: Սա վիթխարի շուկա է: Ավելին՝ դուք գործ ունեք երկրների հետ, որոնք ԵՄ-ի հետ խոր արմատներ ունեն: Այնպես որ, սա առավելություն է»,- ասել է նա:
Սարգսյանը հավելել է, որ Հայաստանը նաեւ ստորագրել է ԵՄ-ի հետ համընդգրկուն եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, եւ երկիրը ԵՄ-ի ու Եվրասիայի միջեւ կամուրջ է:
Նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ծոցի երկրների հետ հարաբերություններ զարգացնել տարբեր ուղղություններով, հատկապես գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում: «Այնքան շատ հարցեր կան, որոնք կարող ենք քննարկել եւ միասին աշխատել ի բարօրություն բոլոր կողմերի, ներառյալ տուրիզմը, էներգետիկայի եւ կլիմայի ոլորտներում որոշումները»,- ամփոփել է նախագահը:

Армения поприветствовала бы Соглашение о свободной торговле между государствами Совета сотрудничества стран Залива и Евразийским экономическим союзом. Об этом президент Армении Армен Саркисян заявил в эксклюзивном интервью агентству Emirates WAM.
«Это зависит от руководства этих стран. Как только они выразят заинтересованность, можно будет продвинуться вперед. Они могут обратиться непосредственно к Союзу или любому партнеру такому, как Армения», - заявил он.
Саркисян напомнил, что Евразийский союз подписал соглашения о свободной торговле с Сингапуром, и подписание имеет не только финансовый или логистический эффект, но и политический.
«Вы можете открыть свою компанию в Армении и без проблем вести бизнес в России. Это огромный рынок. Более того, вы имеете дело со странами, которые имеют глубокие отношения с ЕС. Так что это преимущество», - сказал он.
Он добавил, что у Армении также подписала соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС, и страна является мостом между ЕС и Евразией.
Президент подчеркнул, что Армения готова развивать отношения с заливом по многим направлениям, особенно в сфере науки и технологий. «Есть так много вопросов, которые мы можем обсуждать и работать вместе на благо всех сторон, включая туризм, решения в области энергетики и климата», - заключил президент.