2020-ի հուլիսին հանրապետությունում առկա է 613 062 վճարվող աշխատատեղ, 2019-ի համեմատ դա ավելի է 6597 աշխատատեղով, կամ 1,1 տոկոսով: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այս տարի համախառն աշխատավարձի ֆոնդերը 9,765 մլրդ դրամով ավելի է կամ 8,1 տոկոսով: Մեկ մարդու միջին աշխատավարձը ավել է 13 841 դրամով կամ 7,14 տոկոսով:
Պետք է հուսալ, որ օգոստոսին ցուցանիշներն ավելի լավը կլինեն, որովհետեւ օգոստոսին ներքին զբոսաշրջության բավականին ծանրաբեռնված փուլ ենք ունեցել»,-ասաց նա:

YEREVAN. – In July 2020, there are 613,062 paid jobs in the republic; this is more by 6,597 jobs, or by 1.1 percent, as compared to 2019. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this Thursday at the Cabinet session of the government of Armenia.
"This year, the gross payrolls [in the country] are higher by 9.765 billion drams, or by 8.1 percent. The average [monthly] salary per person is more by 13,841 drams, or by 7.14 percent.
"We should hope that the [respective] indicators will be better in August because we have had a rather busy phase of domestic tourism in August," he added.