«Մահվան» կիրճի հետ կապված գաղափարը հետաքրքիր էր, եւ եթե այն ավարտին հասցվեր, ապա ամեն ինչ կարող էր վերջանալ Ադրբեջանի զինված ուժերի լիակատար պարտությամբ: Այս մասին «Սոլովյով LIVE - ՍՄԵՐՇ»-ի եթերում Սեմյոն Բաղդասարովի հետ զրույցում հայտարարել է Wargonzo նախագծի ռազմական թղթակից Սեմյոն Պեգովը: ««Մահվան» կիրճը միջանցք է, որում տեղակայված էին ադրբեջանական եւ թուրքական բոլոր հատուկջոկատայինները:
Այս կիրճում 4-5 հոգանոց մի խումբ նռնականետերի միջոցով հաջողվում էր ոչնչացնել 50 մարդու: Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարի (Ջալալ Հարությունյան - խմբ.) ընտրած մարտավարությունը հաջողություն ուներ, քանի որ, սրա հետ կապված, ադրբեջանցիների ճակատի մյուս հատվածները բացահայտվում էին:
Սա հանգեցրեց նրան, որ Մարտունիում Արցախի ինքնավար մարզը հակահարձակման անցավ: Այսինքն՝ սխեման աշխատում էր: Բայց ինչու այն ավարտին չհասցրեցին: Սա է հիմնական հարցը»,- հավելել է նա:

Задумка с ущельем «смерти» была интересной, и если бы она была доведена до конца, то все могло бы закончиться полным поражением вооруженных сил Азербайджана. Об этом в эфире «Соловьёв LIVE — СМЕРШ» в беседе с Семеном Багдасаровым заявил военный корреспондент проекта «Wargonzo» Семен Пегов. «Ущелье «смерти» – коридор, в котором перемалывался весь азербайджанский и турецкий спецназ.
В этом ущелье группе из 4-5 человек с помощью гранатометов удавалось уничтожать человек 50. Тактика, которая была выбрана действующим министром обороны (Джалалом Арутюняном – ред.) имела успех, потому что другие участки фронта азербайджанцев в связи с этим оголялись.
Это привело к тому, что в Мартуни АО Арцаха перешла в контрнаступление. То есть схема работала. Но почему ее не довели до конца? Это главный вопрос»,- добавил он.