Քաղաքացիները Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով անհնազանդության ակցիա են անում Երևանում։ Նրանք պարբերաբար փակում են Երևանի տարբեր փողոցներ։ Ոստիկանությունն էլ բերման է ենթարկում ակցիայի մասնակիցներին։
Նշենք, որ երեկ՝ ժամը 12–ին, լրացավ ընդդիմության ու քաղաքացիների՝ Փաշինյանին հրաժարական տալու համար տրված ժամանակը։ Այդ պահից սկսած՝ նրանք անհնազանդության ակցիաներ են անում Երևանի տարբեր հատվածներում։ Նշենք, որ այսօր՝ ժամը 16։00-ին, ԱԺ–ի մոտ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող քաղաքացիները հանրահավաք են անելու։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համաձայնագիր, որով Ադրբեջանին են անցնում Արցախի 7 շրջանները, Շուշին և Հադրութը, ինչպես նաև գյուղեր՝ Ասկերանի, Մարտունու եւ Մարտակերտի շրջաններից:

Citizens of Yerevan are carrying out acts of civil disobedience with the demand for Nikol Pashinyan’s resignation. They are regularly shutting down various streets of Yerevan, while police officers are apprehending them.
Yesterday at 12 p.m. the time that the opposition and citizens had given Nikol Pashinyan to resign was up. Since then, they have been carrying out acts of civil disobedience in various sectors of Yerevan. Today at 4 p.m. citizens will hold a rally demanding the resignation of Nikol Pashinyan near the National Assembly.
Nikol Pashinyan, President of the Russian Federation Vladimir Putin and President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an agreement by which 7 regions of Artsakh, Shushi and Hadrut, as well as villages o fthe Askeran, Martuni and Martakert regions of Artsakh shall be transferred to Azerbaijan.