Ակցիաներն ուղղված չէին որեւէ պետության դեմ: Ավելին, դրանք տեղի են ունեցել 10 տարի առաջ: Այս մասին օգոստոսի 3-ին Հայաստանի 8-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովի հատուկ նիստին ասաց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից ԱԺ փոխխոսնակի թեկնածու Հակոբ Արշակյանը՝ մեկնաբանելով իր մասնակցությունը հակառուսական ակցիային Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց:
Դաշինքի պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը, օրինակ, հիշեցրեց Արշակյանին այդ դրվագի մասին՝ պարզաբանում խնդրելով վերջինիս հակառուսական հայտարարությունների վերաբերյալ, մասնավորապես՝ ի պաշտպանություն ռուս ընդդիմադիր առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնու: Դա, իհարկե, Հայաստանում իշխանափոխությունից առաջ էր:
Ի պատասխան՝ Արշակյանը հայտարարեց, որ դա իրավիճակային իրադարձություն է, եւ որ ինքը չի ցանկանում մեկնաբանել այս հարցը: «Ինչ վերաբերում է որեւէ երկրին «կողմ» կամ «դեմ» դիրքորոշմանը, ես ուզում եմ, որ դուք իմանաք, որ ես Հայաստանի քաղաքացի եմ եւ ելնում եմ դրա շահերից»,- պարզաբանեց Արշակյանը:
Ռուսաստանը, նրա խոսքով, Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, երկու երկրների շահերը չեն հատվում, այլ գտնվում են զուգահեռ հարթություններում:
«Ես կանեմ ամեն ինչ՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ գործընկերությունը խորացնելու համար»,- ասաց Արշակյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ երբ նա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար էր, միջպետական ​​մակարդակով ակտիվորեն համագործակցում էր ռուս գործընկերների հետ:

Акции не были направлены против какого-либо государства. Более того, они проходили 10 лет назад. Об этом на специальном заседании новоизбранного Национального Собрания Армении 8-го созыва 3 августа заявил кандидат в вице-спикеры от правящей партии «Гражданский договор» Акоп Аршакян, прокомментировав свое участие в антироссийской акции перед посольством РФ в Ереване.
Депутат от блока «Армения» Арегназ Манукян, к примеру, напомнила Аршакяну об этом эпизоде, попросив разъяснений относительно антироссийских выступлений последнего, в частности, в защиту российского оппозиционера Алексея Навального. Это, правда, было еще до смены власти в Армении.
В ответ Аршакян заявил, что это было ситуативное мероприятие, и что он не хочет комментировать данный вопрос.
«Что касается позиции «за» или «против» какой-либо страны, то я хочу, чтобы вы знали, что я - гражданин Армении, и исхожу из ее интересов», - пояснил Аршакян.
Россия же, по его словам, стратегический союзник Армении, интересы двух стран не пересекаются, а находятся в параллельных плоскостях.
«Я буду делать все для углубления партнерских отношений с Российской Федерацией», - сказал Аршакян.
Депутат напомнил, что в бытность его министром высокотехнологической промышленности, он, на межгосударственном уровне, активно сотрудничал с российскими партнерами.