Տնտեսական աճն էապես չի ազդել Հայաստանի շարքային քաղաքացիների կենսամակարդակի վրա։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի Տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի ղեկավար, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
Ծառայությունների ոլորտում աճը հիմնականում պայմանավորված է բանկային հատվածի, ինչպես նաեւ մոլախաղերի ոլորտում աճով։
«Բանկային հատվածի աճի տրամաբանությունը գալիս է նրանից, որ մեծ ծավալի ֆինանսական միջոցներ սկսեցին փոխանցվել Հայաստան։ Միեւնույն ժամանակ, բանկային համակարգը սպասարկում է հենց այս միջոցները»,-նշեց Պարսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանի բանկային համակարգը մեծ գումարներ է հատկացնում հիփոթեքային շուկային։ Այսինքն, ըստ տնտեսագետի, բանկային հատվածի աճն ակնհայտորեն սպեկուլյատիվ բնույթ է կրում։

Экономический рост, зарегистрированный в Армении, не сильно отразился на уровне жизни рядовых граждан. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель офиса экономических исследований Бюро АРФ Дашнакцутюн, экономист Сурен Парсян.
Этим ростом, по его словам, не воспользовалась большая часть населения страны. Рост же в сфере услуг был в основном обусловлен ростом в банковской сфере, а также в сфере тотализаторов и азартных игр.
«Логика роста банковской сферы исходит из того, что в Армению стали переводить большой объем финансовых средств. При этом, банковская система обслуживает эти самые средства. Она изымает комиссии в пределах 3%-5%, осуществляет переводы, и многое другое.  Благодаря всему вышеперечисленному наша банковская система немного «подогрелась», - отметил Парсян.
Он также напомнил, что банковская система Армении выделяет немало средств ипотечному рынку. То есть, как считает экономист, рост банковской сферы, очевидно, имеет спекулятивный характер.