Գերմանիան 5,125 միլիոն եվրոյի տուգանել է հաղորդագրությունների փոխանակման Telegram հավելվածի օպերատորներին՝ երկրի օրենքները չկատարելու համար, հայտնում է Reuters-ը։
Արդարադատության դաշնային գերատեսչությունը հայտարարել է, որ Telegram FZ-LLC-ն անօրինական բովանդակության մասին հաղորդելու օրինական միջոց չի հաստատել եւ չի նշել Գերմանիայում գտնվող կազմակերպությանը՝ պաշտոնական ծանուցումներ ստանալու համար, ինչը պահանջվում է գերմանական օրենսդրությամբ:
Գերմանացի պաշտոնյաներն ասել են, որ իրենք բազմիցս չեն կարողացել փաստաթղթեր փոխանցել Դուբայում Telegram-ին՝ չնայած Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանությունների աջակցությանը:
Այս տարվա սկզբին Գերմանիայի դաշնային ոստիկանությունը նախազգուշացրել էր, որ հավելվածը դառնում է «արմատականացման միջոց», որը ոմանք օգտագործում են քաղաքական գործիչների, գիտնականների եւ բժիշկների վրա հարձակվելու համար՝ կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարում նրանց դերի համար:
«Հաղորդագրությունների փոխանակման ծառայությունների եւ սոցիալական ցանցերի օպերատորները հատուկ պատասխանատվություն են կրում իրենց հարթակներում ատելության խոսքին եւ բռնությանը հակազդելու համար»,- ասվում է արդարադատության նախարար Մարկո Բուշմանի հայտարարության մեջ:

Germany has fined operators of messaging app Telegram €5.125 million for failing to comply with the country's laws, Reuters reported.
The Federal Office of Justice said Telegram FZ-LLC failed to establish a legal way to report illegal content and failed to name an organization in Germany to receive official notices, which is required under German law.
German officials said they have repeatedly failed to turn over documents to Telegram in Dubai, despite support from authorities in the United Arab Emirates.
Earlier this year, Germany's federal police warned that the app was becoming a "medium for radicalization" that some were using to attack politicians, scientists and doctors for their role in fighting the coronavirus pandemic.
"The operators of messaging services and social networks bear a particular responsibility for acting against incitement to hatred and violence on their platforms," Justice Minister Marco Buschmann said in a statement.