ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց ընթանում է «Արցախցին տեր ունի՝ հայ ժողովուրդն է» խորագրով  բողոքի ակցիան՝ ի պաշտպանություն Արցախի, ընդդեմ նրա շրջափակման:
Մի խումբ ցուցարարներ արգելափակել են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի բոլոր մուտքերը, ինչպես փակ է Արցախի մուտքը։
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմա անժմկետ նստացույց է սկսել Արցախի պետնախարարի խորհրական Արտակ Բեգլարյանը:  Որոշ անձինք արդեն միացել են նստացույցին եւ պլանավորում են անհնազանդության այլ ակցիաներ։
Արդեն մի քանի օր է, որ ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը, իսկ երեկ դադարեցրել են նաեւ Արցախի գազամատակարարումը”:

A protest in support of Artsakh, against its blockade, is taking place in front of the Armenian government building.
A group of protesters blocked all the entrances to the UN Armenian office building, as is now happening to the Republic of Artsakh under UN silence.
Artak Beglaryan, adviser to Artsakh's state minister, announced an open-ended sit-in near the UN office building. Other citizens joined him and they are planning other protest actions as well.
On December 12, a group of Azerbaijanis in civilian clothes blocked the Stepanakert-Goris road, allegedly for "environmental reasons." The only road connecting Karabakh to Armenia has been blocked for three days now.