Մենք կշտամբանքներ ենք լսում մեր զորախմբի հասցեին։ Առաջին հերթին, այսպես ասած, թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի հասարակական կարծիքի մասով: Սակայն մեր նախագահի մասնակցությամբ Ադրբեջանի հետ եռակողմ պայմանագիր կնքած երկրի ղեկավարի կողմից նման բան այդքան էլ հաճախ չի լինում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպումից հետո:
«Կարող եմ միայն ասել, որ ռուս խաղաղապահները հստակ կատարում են իրենց խնդիրները, որոնք սահմանված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ։ Հիշեցնեմ, որ տեղում իրավիճակը այդքան էլ պարզ չէ: Զգալի դժվարություններ են ստեղծվում մեր զինվորականների համար, այդ թվում՝ եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմի խախտումների հետեւանքով, բացի այդ երբեմն մեր զինվորներին անհիմն մեղադրանքներ են ներկայացնում: Եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, որ ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, Մինսկի ինչ-որ փաստահավաք խումբ պետք է փոխարինի ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտին, ապա այստեղ առնվազն մի քանի հարց է առաջանում... Առաջին հարցն այն է, որ դա անելու համար անհրաժեշտ է կողմերի՝ առաջին հերթին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համաձայնությունը։ Եթե կա նման հետաքրքրություն, եթե դա լուրջ շահ է, դա երեւի նախ պետք է առաջարկել նրանց, ովքեր որոշում են կայացրել ռուս խաղաղապահներ ուղարկելու եւ կողմ են արտահայտվել բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու եւ այլ տարբերակի մասին մտածելու օգտին։ Եթե դա արվում է խոսափողի միջոցով հրապարակային, լավ, երեւի թե պետք է այսպես վերաբերվել, որ դա հանրային գնահատականի, հանրային դիրքորոշման ներկայացման մաս է։
Երկրորդ՝ տեսնենք, թե ինչ արդյունքների են հասնում ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի առաքելությունները, այսպես կոչված երաշխավոր-երկրները, որոնք հիմա նույնպես սկսում են խոսել։ Օրինակ, ինչ արդյունքների են հասել երաշխավոր երկրները Ուկրաինայում, երբ 2014-ի փետրվարին երաշխավորեցին Յանուկովիչի եւ ընդդիմության միջեւ համաձայնագիրը, իսկ առավոտյան՝ բառացիորեն այս համաձայնագրի ստորագրումից անմիջապես հետո, ուսերը թոթվեցին, եւ այդ բոլոր երաշխիքներն ավարտվեցին։ «Նախքան հանպատրաստից, առավոտյան ինչ-որ հայտարարություններ անելը, այն էլ խորհրդարանում ամբողջ աշխարհի առաջ, կարելի էր խորհրդակցություններ անցկացնել, օգնություն եւ խորհրդատվություն ստանալ, թե ում հրավիրել այս կամ այն հակամարտությունը կարգավորելու համար», - ասել է Լավրովը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՀՀ վարչապետի նախօրեին Նիկոլ Փաշինյանը կառվարության նիստում հայտարարել էր, որ դե ֆակտո պարզվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը չի կատարում եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված պարտավորությունը, այն է՝ Լաչինի միջանցքը վերահսկողության տակ պահելը։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov after his meeting with his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov in Moscow said that if someone thinks that the UN, the OSCE, or some Minsk fact-finding group should replace the Russian peacekeeping contingent, there are at least a couple of questions.
Sergey Lavrov noted that there are reproaches about their contingent. First of all, so to speak, from the public opinion of both Armenia and Azerbaijan. But it really does not happen so often on the part of the leader of the country which has signed trilateral agreements together with Azerbaijan and with the participation of our president, Lavrov added.
"I can only say that Russian peacekeepers are clearly carrying out their tasks, which are defined in the statement of November 9, 2020. Let me remind you that the situation on the ground is very difficult. There are considerable difficulties for our military, including from violations of the regime established by the trilateral agreements, the obligations that arise from these agreements, and in addition, sometimes also our military are subjected to unfounded accusations. If someone thinks that the UN, the OSCE, or some Minsk Group on fact-finding should replace the Russian peacekeeping contingent, then there are at least a couple of questions... The first question is that in order to do this, the parties, primarily Armenia and Azerbaijan, need to agree. If there is such an interest, if it is a serious interest, perhaps this should first be proposed to those who have made the decision to send Russian peacekeepers and have spoken in favour of sitting down at the negotiating table and thinking about another option. If this is done publicly via a microphone, then this must be treated as a part of a public evaluation, a public position.
Secondly, let's see what results are achieved by the UN missions, the OSCE, and the so-called guarantor countries, which are now also starting to talk. For example, what results did the guarantor countries achieve in Ukraine, when in February 2014 they guaranteed an agreement between Yankovych and the opposition, and the morning after this agreement was signed, they threw up their hands and all these guarantees ended...Before making any statements in the morning, and even in the parliament for the whole world, one could hold some consultations, get assistance and advice on whom to invite to settle these or other conflicts," noted Lavrov.
The day before Armenian PM Nikol Pashinyan announced that de facto it turns out that Russian peacekeepers do not fulfill their obligation stated in the trilateral statement which is to keep the Lachin corridor under control.