Հայաստանի իշխանություններն իրենց դիրքորոշումը հայտնել են, եւ այս տեսանկյունից նրանք ցուցաբերում են ֆինանսական, իրավական աջակցություն, նրանք ասել են, որ ավելին անել չեն կարող։ «Արցախի շրջափակման մեկ ամիսը» թեմայով Ստեփանակերտ-Երեւան հեռուստակամուրջի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության պետական ​​նախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա շնորհակալություն հայտնեց՝ միաժամանակ նշելով ավելի շատ ուղղություններով օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը։ «Հայաստանի իշխանություններն ազնվորեն ասացին, թե ինչով կարող են օգնել։ Կան մի քանի լուրջ խնդիրներ։ Դրանցից մեկն այն է, որ Հայաստանում մարդիկ 100 տոկոսով չե որ հասկանում, թե ինչ է նշանակում ներկայիս շրջափակումը։ Սա պետք է հասցնենք մարդկանց»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, կան հասարակական կազմակերպություններ, որոնք կարող են դիմել միջազգային կազմակերպություններին եւ ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումները։
Նա հավելեց, որ Հայաստանում ապրում է  մոտ 400 հայ Արցախից՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանք անտարբեր չեն այս հարցում, սակայն Հայաստանում դեսպանատների առջեւ տեղի ունեցած ակցիաները, իր գնահատմամբ, ցույց տվեցին, որ հետաքրքրությունը քիչ է։ «Թե՛ ՀԿ-ների, թե՛ պետական ​​կառույցների, թե՛ խորհրդարանի (Հայաստանի – խմբ.) արձագանքը պետք է ավելի բարձր հնչի։ Այդ ձայնը շատ դժվար է հասցնել աշխարհին։ Այս տեսանկյունից Հայաստանն ու Սփյուռքը պետք է հասկանան, որ սա սովորական իրավիճակ չէ եւ պահանջում է արտակարգ քայլեր եւ ավելի բարձր ձայն»,- եզրափակեց Ռուբեն Վարդանյանը։

The Armenian authorities stated their position and they provide financial and legal support, they said they couldn't do more, Minister of State of the Nagorno-Karabakh Republic Ruben Vardanyan said on Thursday during the Karabakh-Yerevan online conference.
He expressed gratitude, at the same time pointing out the need for assistance in large directions.
"The Armenian authorities have honestly said how they can help. There are several serious problems. One of them is that people in Armenia do not understand 100% what the current blockade is. We need to get this across to people," Vardanyan noted.
According to him, there are NGOs that can apply to international organizations and present human rights violations by Azerbaijan.
He added that there are about 400 thousand Karabakh Armenians living in Armenia, expressing confidence that they are not indifferent to this, but the actions in front of embassies in Armenia, according to his assessment, showed that there is little interest.
"The reaction of both NGOs and state bodies and the parliament (of Armenia - ed.) should be louder. This voice is very difficult to convey to the world. From this point of view, Armenia and the diaspora should understand that this is not an ordinary situation and it requires extraordinary steps and raising its voice louder," Ruben Vardanyan concluded.