Հայաստանի իշխանություններն իրենց դիրքորոշումը հայտնել են, եւ այս տեսանկյունից նրանք ցուցաբերում են ֆինանսական, իրավական աջակցություն, նրանք ասել են, որ ավելին անել չեն կարող։ «Արցախի շրջափակման մեկ ամիսը» թեմայով Ստեփանակերտ-Երեւան հեռուստակամուրջի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության պետական ​​նախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա շնորհակալություն հայտնեց՝ միաժամանակ նշելով ավելի շատ ուղղություններով օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը։ «Հայաստանի իշխանություններն ազնվորեն ասացին, թե ինչով կարող են օգնել։ Կան մի քանի լուրջ խնդիրներ։ Դրանցից մեկն այն է, որ Հայաստանում մարդիկ 100 տոկոսով չե որ հասկանում, թե ինչ է նշանակում ներկայիս շրջափակումը։ Սա պետք է հասցնենք մարդկանց»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, կան հասարակական կազմակերպություններ, որոնք կարող են դիմել միջազգային կազմակերպություններին եւ ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումները։
Նա հավելեց, որ Հայաստանում ապրում է  մոտ 400 հայ Արցախից՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանք անտարբեր չեն այս հարցում, սակայն Հայաստանում դեսպանատների առջեւ տեղի ունեցած ակցիաները, իր գնահատմամբ, ցույց տվեցին, որ հետաքրքրությունը քիչ է։ «Թե՛ ՀԿ-ների, թե՛ պետական ​​կառույցների, թե՛ խորհրդարանի (Հայաստանի – խմբ.) արձագանքը պետք է ավելի բարձր հնչի։ Այդ ձայնը շատ դժվար է հասցնել աշխարհին։ Այս տեսանկյունից Հայաստանն ու Սփյուռքը պետք է հասկանան, որ սա սովորական իրավիճակ չէ եւ պահանջում է արտակարգ քայլեր եւ ավելի բարձր ձայն»,- եզրափակեց Ռուբեն Վարդանյանը։

Власти Армении свою позицию высказали, и с этой точки зрения они оказывают финансовую, правовую поддержку, они сказали, что не могут сделать большего. Об этом во время телемоста Степанакерт – Ереван под названием «Арцах: месяц блокады» заявил 12 января государственный министр Нагорно-Карабахской Республики Рубен Варданян.
Он выразил благодарность, вместе с тем указав на необходимость оказать помощь в больших направлениях.  «Власти Армении честно сказали, чем могут помочь. Есть несколько серьезных проблем. Одна из них заключается в том, что люди в Армении не на 100% понимают, что такое нынешняя блокада. Нужно донести это до людей», – отметил Варданян.
По его словам, есть НПО, которые могут обратиться в международные организации  и представить нарушение прав человека со стороны Азербайджана.
Он добавил, что в Армении живет около 400 тысяч карабахских армян, выразив уверенность, что они неравнодушны к этому, но акции перед посольствами в Армении, по его оценке, показали, что интереса мало. «Реакция и НПО, и госорганов, и парламента (Армении – ред.) должна звучать громче. Этот голос очень сложно донести до мира. С этой точки зрения Армения и диаспора должны понять, что это не рядовая ситуация, и она требует чрезвычайный шагов и громче поднимать голос», – заключил Рубен Варданян.