Երեւանում, այսօր` հոկտեմբերի 7-ին, Ֆրանսիայի հրապարակում, Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների կողմից բացվել է Ռոդենի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որտեղ իր ելույթում, Նիկոլա Սարկոզին արտասանել է «ցեղասպանության» բառը: Նրա այդ խոսքը հավաքված բազմությունն ընդունել է մեծ խանդավառությամբ, իսկ ելույթի ժամանակ, պարբերաբար ընդհատում էին ծափահարություններով: Ֆրանսիայի հրապարակում ամենուրեք փուչիկներ էին, իսկ հավաքվածների ձեռքին եղել են Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի եռագույնները:
Նա իր խոսքում, մասնավորապես ասել է.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ` ձեր անկախության 20-րդ տարեդարձի տոնակատարությունից ընդամենը մի քանի օր անց, Ֆրանսիայի անունը կրող այս հրապարակում, որ ինքնին պերճախոս վկայում է մեր երկու երկրներին միավորող կապերի մասին:
Նկարիչ Ժյուլ Բաստիեն-Լեպաժին նվիրված Ռոդենի արձանի այսօրվա բացումը այս հրապարակին կհաղորդի իր վերջնական դիմագիծը:
Ռոդենի այս քանդակը բարեկամության խորհրդանիշ է երկու իմաստով: Դա նախ քանդակագործի մեծարանքն է իր բարեկամին` մի տաղանդավոր նկարչի, որի հիվանդության պատճառով վաղաժամ մահը թույլ չտվեց մտնել պատմության մեջ:
Ռոդենի առավել եւս բարեկամության խորհրդանիշ է, քանի որ Ռոդենը սերտ կապեր ուներ Հայաստանի հետ: Օգյուստ Ռոդենը պատկանում էր Ֆրանսիայի այն մտավորականների խմբին, որոնք հայտնի էին «Հայրենասեր» անունով: Նրանք էին այն փիլիսոփաները, արվեստագետները, քաղաքական գործիչները, ինչպես Կլեմանսոն, Ժորեսը, Պրուստը կամ Անատոլ Ֆրանսը, որոնք իրենց ուժերը համատեղեցին` դատապարտելու առաջին զանգվածային ջարդերը` նախանշաններն այն վիթխարի ողբերգության, որ պիտի հայ ժողովրդին:
Ի սկզբանե Հայաստանը ֆրանսիացիների սրտում է: Մեր երկու երկրները նման են իրար եւ իրենք դա լավ գիտեն: Հայաստանը, ինչպես Ֆրանսիան, հարուստ է հազարամյակների պատմությամբ եւ խանդավառորեն կապված իր մշակույթին: Նա նույնպես տեր է իր հզոր ինքնությամբ, որ անցել է պատմության փորձություններով: Դժվարությունների մեջ է, որ ֆրանսիացին ու հայը ի հայտ են բերել իրենց բարձր հատկանիշները` քաղելով իրենց հոգու խորքից մի ուժ, որ գոյության մասին իրենք չէին կասկածում:
Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի կապերի արմատները գնում են պատմության խորքը: Քրիստոնեությունը, խաչակրաց արշավանքները մեր ընդհանուր պատմությունն են: Հայաստանի վերջին թագավոր Լեւոն Լուսինյանը, որ իշխել է 14-րդ դարում Պուատուաի ազնվական տոհմի հետնորդներից էր: Նրա եւ Ֆրանսիայի թագավորների շիրմաքարերը կողք կողքի են Սեն-Դենիի բազիլիկում: Դեռեւս Լյուդովիկոս 14-ի թագավորության օրոք Լյուդովիկոս Մեծի անվան վարժարանը հայ կրթաթոշակավորներ էր ընդունում:
1798 թվականից հայերենը դասավանդվում էր Ֆրանսիայում` արեւելյան լեզուների դպրոցում: Եւ հայկական վարժարանը, որի բացումը կատարել է Ալֆոնս դե Լա Մարտինը որպես արտգործնախարար, դեռ մնում է մինչեւ այսօր էլ Սեւրում որպես Եվրոպյում հայերենի դասավանդման օրինակելի կրթօջախ: 19-րդ դարում Փարիզում կրթված ընտրախավը կլանվեց 1848թ. հեղափոխության եռանդով գիտնականների, բանաստեղծների` Հյուգոյի, Արագոնի հետքերով: Բայց անցյալ դարի սարսափելի փորձություններն են, որ վերջնականապես միավորեցին մեր ժողովուրդների անխախտ բարեկամությունը: Արդի պատմության առաջին ցեղասպանությունից անմիջապես հետո տասնյակ հազարավոր հայեր ապաստան փնտրեցին Ֆրանսիայում: Եւ նրանք գտան մի երկրորդ հայրենիք` շարունակելով մշտապես պահպանել Հայաստանն իրենց սրտերում: Ֆրանսիան ճանաչեց մի ողջ ժողովրդի դեմ կատարված մահվան դատավճիռը` այն կոչելով իր իսկական անունով, ցեղասպանություն:
Թուրքիան եւս պետք է նայի իր պատմության երեսին: Ֆրանսիան հպարտ է Հայաստանի բոլոր որդիներով եւ դուստրերով, որոնք նրան նվիրել են իրենց լավագույնը եւ հարստացրել իրենց հանճարով ու աշխատանքով: Նա չի մոռացել, որ պարտական է նացիստների դեմ դիմադրության պայքարի հերոս Միսաք Մանուշյանի պես մարդկանց, որոնք ետ վերադարձրին նրան իր պատիվն ու ազատությունը:
Դարերի ժառանգությունը դարձրին Ֆրանսիային ու Հայաստանին հավիտյանս քույր ազգեր: Այս համաժառանգությունով ամրացված մեզ հարկավոր է հիմա նայել ապագային` նրա մարտահրավերները հաղթահարելու համար: Բայց նաեւ նրա հսկայական խոստումներն իրականացնելու համար: Կոմունիզմի անկումով եւ Խորհրդային Միության փլուզումով Հայաստանը վերստին տեր դարձավ իր ճակատագրին, կարողացավ վերակապվել դարերով զսպված իր փայլուն ինքնության հետ: 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին նոր էջ բացվեց պատմության մեջ: Ավաղ դրանք եղան պատերազմյան տարիներ: Հետո եղան փորձություններով եւ տառապանքներով ընդմիջված տարիներ: Հայաստանը կարողացավ հաղթահարել շնորհիվ իր ժողովրդի առաքինությունների, քաջության, հաստատակամության, աշխատանքային եռանդի, ապրելու եւ հաջողության հասնելու հսկայական տենչի: Ինչքան ճանապարհ եք անցել անկախության օրից ի վեր:
Իշխանության փոխանցումը, երկխոսության ընտրությունը, խաղաղ ժողովրդավարության կառուցումը, Եվրախորհրդի եւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության մեջ ընդունվելը, Եվրամիության հետ օրինակելի մերձեցումը, Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի հետ սքանչելի հարաբերությունները երկար ժամանակ, ահա հաջողություններ, որոնցով հայ ժողովուրդն ու կառավարությունն իրավունք ունեն հպարտանալու: Այս հաջողությունները ձեր բարեկամների, մասնավորապես Ֆրանսիայի հիացմունքն է առաջացնում, սնում է այն համոզմունքը, որ կկարողանաք հաղթահարել մարտահրավերները, որոնց դեռ պետք է հանդիպեք»:
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին ելույթից հետո մոտեցել է հավաքված բազմությանը, սեղմեց շատերի ձեռքը եւ զրուցել նրանց հետ:

В Ереване, на площади Франции, 7 октября при участии президентов Армении и Франции состоялась торжественная церемония открытия памятника Родена. В своей речи Николя Саркози по-армянски произнес слово «геноцид». Собравшаяся толпа отреагировала на это с восторгом, а его речь прерывалась аплодисментами. На площади Франции везде были воздушные шарики, а на руках у собравшихся – триколоры Армении и Франции.
Саркози в своей речи, в частности сказал:
«Для меня большая честь находиться здесь спустя всего несколько дней после празднования 20-й годовщины вашей независимости, на этой площади, названной в честь Франции, что само по себе красноречиво свидетельствует о связях, объединяющих наши две страны.
Открытие сегодня памятника, посвященного художнику Жюлю Бастьен-Лепажу, придаст этой площади окончательный вид.
Эта скульптура Родена является символом дружбы в двояком смысле. Это, в первую очередь, почтение скульптора перед своим другом, талантливым художником, чья скоропостижная смерть из-за болезни не позволила ему войти в историю.
Памятник Родена тем более является символом дружбы, ведь у Родена были тесные связи с Арменией. Огюст Роден принадлежал к группе тех представителей интеллигенции Франции, которые были известны как «Патриоты». Это философы, искусствоведы, политические деятели, такие как Клемансо, Жорес, Пруст или Анатоль Франс, которые приложили немало усилий, чтобы осудить первые массовые убийства – признаки огромной трагедии, которая должна была постичь армянский народ.
Изначально Армения – в сердце французов. Наши две страны похожи друг на друга, и они хорошо знают это. Армения, как и Франция, богата историей тысячелетий и восторженно связана со своей культурой. В трудностях француз и армянин выявили свои возвышенные качества, черпая из глубины души силу, в существовании которой они не сомневались.
Корни связей между Францией и Арменией уходят вглубь истории. Христианство, крестовые походы – наша общая история. Последний царь Армении Левон Лузиньян, который правил в 14-м веке, был потомком дворянского рода Пуату. Могильные плиты французских королей и его могила также находятся рядом в базилике Сен-Дени. Еще при царствовании Людовика XIV Лицей Людовика Великого принимал армянских стипендиатов.
С 1798 г. армянский язык преподавался во Франции в школе восточных языков. И Армянский лицей, который открыл Альфонс Деламартин, будучи министром иностранных дел, до сей поры остается в Севре образцовым учебным заведением в Европе, где преподается армянский язык. В 19-м веке элита, получившая образование в Париже, была поглощена энтузиазмом революции 1848 г. Во след за учеными, поэтами – Гюго, Арагоном. Но нерушимую дружбу наших народов окончательно скрепили ужасные испытания прошлого века. Сразу после первого геноцида современной истории десятки тысяч армян искали убежище во Франции. И они нашли вторую родину, продолжая хранить Армению в своем сердце. Франция признала смертный приговор в отношении целого народа, назвав его так, как оно должно по-настоящему называться,– геноцид.
Турция тоже должна смотреть в лицо своей истории. Франция гордится всеми сыновьями и дочерьми Армении, которые подарили ей лучшее и обогатили своим талантом и работой. Она не забыла, что обязана таким людям, как герой в борьбе против нацистов Мисак Манушян, которые вернули ей честь и свободу.
Наследие веков навечно сделало Францию и Армению нациями-сестрами. Нам, укрепленным этим совместным наследием, нужно сейчас смотреть в будущее, чтобы справиться с его вызовами. Но также для того, чтобы выполнить его огромные обещания. После падения коммунизма и распада Советского Союза Армения вновь стала хозяином своей судьбы, смогла вновь заявить о своей идентичностью, которая сдерживалась веками. 21 сентября 1991 г. в истории открылась новая страница. К сожалению, это были годы войны. Затем наступили годы, несущие также испытания и страдания. Армения смогла справиться благодаря добродетелям своего народа, смелости, твердости, рабочему усердию, огромному желанию жить и достигать успеха. Какой же путь вы прошли после обретения независимости!
Передача власти, выбор диалога, строительство мирной демократии, вступление в Совет Европы и Всемирную торговую организацию, сближение с Евросоюзом, прекрасные отношения на протяжении долгого времени с Россией, а также США – вот успехи, которыми армянский народ и правительство имеют право гордиться. Эти успехи вызывают восхищение у ваших друзей, особенно Франции, питают убеждение в том, что вы сможете справиться с вызовами, которые еще должны встретить».
Президент Франции Николя Саркози после речи подошел к собравшимся, пожал многим руки и побеседовал с ними.