Հուլիսի 14-ին պաշտոնական այցով Լիսաբոնում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Պորտուգալիայի ԱԳ նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են վերջին տարիներին երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը և դրական դինամիկայի պահպանման նպատակով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների անցկացումը: Ընդգծվել է մինչ օրս բազմակողմ հարթակներում անմիջական շփումների ինտենսիվությունը, ինչպես նաև երկու երկրերի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացման նշականությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Ժուաու Կռավինյուն քննարկել են հայ-պորտուգալական օրակարգն ընդլայնելու և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները: Նշվել են առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի աշխուժացման, ներդրումային ծրագրերի հեռանկարները պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ:
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ մատնանշվել են մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, վերականգնվող էներգիայի ոլորտները, մտքեր են փոխանակվել համատեղ ընթացիկ և նոր ծրագրերի կյանքի կոչման շուրջ:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրունում են եղել նաև բազմակողմ օրակարգին առնչվող հարցերը: Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում առկա փոխգործակցությանը:
Հայաստանի և Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչություների ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել միջազգային և տարածաշրջանային հարցերին: Արարատ Միրզոյանն իր պորտուգալացի գործընկերոջը ներկայացրել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղում առկա անվտանգային և մարդասիրական լուրջ մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից արդեն 7 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը չեն նպաստում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն ի կատար ածելու, ԼՂ շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումները կանխելու հրամայականը՝ կարևորելով միջազգային դերակատարների հստակ գործողությունները:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Բաքվի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից և հռետորաբանությունից, ագրեսիվ գործողություններից հրաժարվելու, ինչպես նաև ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:
Նախօրեին ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի կազմակերպված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ ևս քննարկվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հարցերին, մասնավորապես Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելությանը: Ընդգծվել է վերջինիս կարևոր դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին կայունության ամրապնդման գործում:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Portugal on an official visit, on Friday met with his Portuguese colleague, Joao Gomes Cravinho, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
The interlocutors commended the activation of bilateral political dialogue in recent years and emphasized the importance of high-level mutual visits to uphold positive dynamics. The intensity of direct contacts on multilateral platforms thus far was emphasized, as well as the significance of regular political consultations between the ministries of the two countries.
Ararat Mirzoyan and Joao Cravinho discussed the possibilities of expanding the Armenian-Portuguese agenda and deepening cooperation in areas of mutual interest. They touched upon prospects of activating the trade, economic and business ties as well as investment programs, expressing readiness to take the steps towards more effective use of the existing potential.
The areas of high technologies, education, tourism, and renewable energy were indicated as promising directions for cooperation. Views were exchanged on the implementation of both ongoing and new joint projects.
The interlocutors focused also on issues of multilateral agenda. The Armenia-EU partnership and cooperation within the framework of international organizations was discussed.
The Foreign Ministers of Armenia and Portugal thoroughly touched upon international and regional issues. Ararat Mirzoyan briefed his Portuguese counterpart on the situation in the South Caucasus, the latest developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations, as well as the serious security and humanitarian challenges in Nagorno-Karabakh.
Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor, which has persisted for over 7 months, and, consequently, the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh did not contribute to efforts to establish sustainable peace. Minister Mirzoyan also stressed the imperative to implement the legally binding orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6, lift the blockade of Nagorno-Karabakh and prevent ethnic cleansing by Azerbaijan. In this regard, he also highlighted the importance of clear actions by international actors.
Minister Mirzoyan also stressed the importance for Baku to renounce maximalist approaches, rhetoric and aggressive actions, as well as address the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh.
The day before, during the official dinner organized in honor of the visit of the Foreign Minister of Armenia, a wide range of issues of mutual interest was also discussed. The issues of the Armenia-EU partnership were discussed in detail, in particular, the EU's continued assistance in strengthening the agenda of democratic reforms and institutional capacities of Armenia, as well as the activities of the EU civilian monitoring mission in Armenia. The important role of the EU mission in strengthening stability on the international border of Armenia and Azerbaijan was emphasized.