Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման եւ ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի  պայմաններում հուլիսի 15-ին Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում ունեցա ԵՄ խորհրդի նախագահի եւ Ադրբեջանի նախագահի հետ. այդ հանդիպումը, ցավոք, Լաչինի միջանցքի բացման եւ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որեւէ կոնկրետ արդյունք չտվեց: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Քաղաքկան առումով ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդիպմանմը հաջորդած իր հայտարարության մեջ ընդգծեց Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ ԼՂ հայերի անվտանգության եւ իրավունքների օրակարգը  Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ երկխոսության միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը:
Մեր համոզմունքը եղել եւ շարունկում է մնալ այն, որ առանց միջազգային ներգրավվածության եւ մեխանիզմների այս երկխոսությունը չի կարող արդյունավետ լինել առնվան այն պատճառով, որ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ  եւ սպառնալից  հռետորաբանությունը ԼՂ հայության նկատմամբ, որի խորքային նպատակը մեր գնահատմամբ,  ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումն է: Հիմա դա արդեն ոչ թե տեսական պնդում է, այլ  Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ իրագործվող կոնկրետ ծրագիր, որի ուղիղ դրսեւորումը էլեկտրա էնեգիայի, բնական գազի, պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության  այլ ապրանքների դեպի ԼՂ մատակարարման իսպառ բացակայությունն է, ԼՂ-ում հայերի բնակվելը անհնարին դարձնելու նպատակով:
Ցավով է պետք ընդգծել, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է  բացել Լաչինի  միջացնքը, մինչ օրս չի կատարվել: Այդուհանդերձ, մենք պետք է շարունակենք աշխատանքները այս ուղղությամբ:
Անհրաժեշտ է աշխատանքներ տնել նաեւ ԼՂ-ում  հաստատված հումանիտար ճգնաժամը միջազգային  մամուլում հնարավորինս լայն լուսաբանելու ուղղությամբ»,-նշեց Փաշինյանը:

The trilateral meeting in Brussels with the President of the EU Council and the President of Azerbaijan, that took place on July 15 against the backdrop of the illegal blockade of the Lachin Corridor and the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, unfortunately, did not give any concrete results in terms of opening the Lachine Corridor and overcoming the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet meeting on Thursday.
Pashinyan noted that in his statement following the meeting, the President of the EU Council emphasized the need to open the Lachin Corridor, as well as the need to address the security and rights agenda of Nagorno-Karabakh Armenians through dialogue between Stepanakert and Baku.
“Our belief was and continues to be that without international involvement and mechanisms, this dialogue cannot be effective, mainly because Baku continues its aggressive and threatening rhetoric towards the Armenians of Nagorno-Karabakh. In our belief, it’s overall goal is the implementation of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
Now it is no longer a theoretical claim, but a concrete plan implemented by illegally blocking the Lachin Corridor, the direct manifestation of which is the complete lack of supply of electricity, natural gas, food and other essential goods to Nagorno-Karabakh in order to make it impossible for Armenians to live in Nagorno-Karabakh,” Pashinyan said.
Further he emphasized that unfortunately the legally binding decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6, by which Azerbaijan is obliged to open the Lachin Corridor, have not yet been implemented.
“Nevertheless, we must continue working in this direction,” he said, adding that work need to be done so that the humanitarian crisis established in Nagorno-Karabakh catches as much media spotlight globally as possible.