Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման եւ ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի  պայմաններում հուլիսի 15-ին Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում ունեցա ԵՄ խորհրդի նախագահի եւ Ադրբեջանի նախագահի հետ. այդ հանդիպումը, ցավոք, Լաչինի միջանցքի բացման եւ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որեւէ կոնկրետ արդյունք չտվեց: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Քաղաքկան առումով ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդիպմանմը հաջորդած իր հայտարարության մեջ ընդգծեց Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ ԼՂ հայերի անվտանգության եւ իրավունքների օրակարգը  Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ երկխոսության միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը:
Մեր համոզմունքը եղել եւ շարունկում է մնալ այն, որ առանց միջազգային ներգրավվածության եւ մեխանիզմների այս երկխոսությունը չի կարող արդյունավետ լինել առնվան այն պատճառով, որ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ  եւ սպառնալից  հռետորաբանությունը ԼՂ հայության նկատմամբ, որի խորքային նպատակը մեր գնահատմամբ,  ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումն է: Հիմա դա արդեն ոչ թե տեսական պնդում է, այլ  Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ իրագործվող կոնկրետ ծրագիր, որի ուղիղ դրսեւորումը էլեկտրա էնեգիայի, բնական գազի, պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության  այլ ապրանքների դեպի ԼՂ մատակարարման իսպառ բացակայությունն է, ԼՂ-ում հայերի բնակվելը անհնարին դարձնելու նպատակով:
Ցավով է պետք ընդգծել, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է  բացել Լաչինի  միջացնքը, մինչ օրս չի կատարվել: Այդուհանդերձ, մենք պետք է շարունակենք աշխատանքները այս ուղղությամբ:
Անհրաժեշտ է աշխատանքներ տնել նաեւ ԼՂ-ում  հաստատված հումանիտար ճգնաժամը միջազգային  մամուլում հնարավորինս լայն լուսաբանելու ուղղությամբ»,-նշեց Փաշինյանը:

В условиях незаконной блокады Лачинского коридора и углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе 15 июля в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча с председателем Совета ЕС и президентом Азербайджана. Эта встреча, к сожалению, не дала конкретных результатов в плане открытия Лачинского коридора и преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Об этом на заседании правительства 20 июля заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В политическом плане председатель Совета ЕС в своем заявлении, последовавшем за встречей, подчеркнул необходимость открытия Лачинского коридора, а также необходимость решения повестки безопасности и прав армян Нагорного Карабаха посредством диалога между Степанакертом и Баку.
Мы убеждены, что без международной вовлеченности и механизмов этот диалог не может быть эффективным хотя бы по той причине, что Баку продолжает свою агрессивную и угрожающую риторику в отношении армян НК, глубинной целью которой, по нашей оценке, является проведение этнических чисток в НК.
Сейчас это уже не теоретическое утверждение, а конкретная программа, осуществляемая путем незаконного блокирования Лачинского коридора, прямым проявлением которой является полное отсутствие поставок в Нагорный Карабах электроэнергии, природного газа, продовольствия и других товаров первой необходимости, с целью сделать невозможным проживание армян в Нагорном Карабахе.
С сожалением следует подчеркнуть, что имеющие обязательную юридическую силу решения Международного суда от 22 февраля и 6 июля, обязывающие Азербайджан открыть Лачинский коридор, до сих пор не выполнены. Тем не менее, мы должны продолжать работать в этом направлении.
Необходимо также провести работу по широкому освещению гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в международной прессе», - отметил Пашинян.