Հայաստանի բուհական համակարգը խորը ճգնաժամի մեջ է: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կառավարության պարտքն է հաղթահարել այդ ճգնաժամը։
«Լավ լուրն այն է, որ կառավարությունն ունի ծրագիր, թե ինչպես հաղթահարել ճգնաժամը, մյուս լավ լուրն էլ այն է, որ այդ ծրագիրը սկսել է իրագործվել, խոսքն Ակադեմիական քաղաքի ծրագրի մասին է»,- նշեց վարչապետը։
«Ակադեմիական քաղաքում պետք է լինի մի քանի տասնյակ հեկտար փորձարարական վարելահողեր, այգիներ, հենց բուհին կից, որ  ուսանողը լսարանից դուրս գալու, այգի մտնելու, իր սովորածը տեղում կիրառելու, կիրառածի արդյունքներն ամփոփելու, լսարան վերադառնալու հնարավորություն ունենա»,-ասաց վարչապետը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում լինելու է մինչեւ 8 պետական բուհ. Փաշինյանի խոսքով՝ 2027 թվականից հետո կառավարությունը թույլ չի տալու հավաստագրման, արտոնագրման ու լիցենզավորման պայմաններին չհամապատասխանող բուհերի գործունեությունը. «Այսօր Հայաստանում չկա գեթ մեկ բուհ, որը հավաստագրման ու արտոնագրման պայմաններին կհամապատասխանի, ուղղակի չկա նման բուհ»,- նշեց վարչապետը։
«Հայաստանում գործող օտարերկրյա բուհեր կան, որոնք դիմում են մեզ և ասում՝ հող տվեք մեզ, որը ցանկալի է լինի Երևանի կենտրոնում, որպեսզի մասնաշենք կառուցեն։ Մենք ոչ մեկին Երևանի կենտրոնում հող չենք տալու, հող տալու ենք Ակադեմիական քաղաքում, իսկ ընտրությունը շատ պարզ է, բոլորը պետք է համակերպվեն։ Դա անսակարկելի է լինելու»,- ներկայացրեց  Փաշինյանը:

Университетская система Армении находится в глубоком кризисе. Об этом сегодня, 20 июля, на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, добавив, что выход из этого кризиса является долгом правительства.
«Хорошая новость в том, что у правительства есть план выхода из кризиса, другая хорошая новость в том, что этот план начал реализовываться - речь идет о плане «Академгородок», - сказал премьер-министр.
«В академическом городке должны быть десятки гектаров экспериментальной пашни, огородов, непосредственно возле вуза, чтобы у студента была возможность выйти из аудитории, зайти в сад, применить полученные знания на месте, подвести итоги того, что он применил, и вернуться в аудиторию», - сказал премьер-министр.
Он напомнил, что в Армении будет до 8 государственных вузов. По словам Пашиняна, после 2027 года правительство не допустит деятельность вузов, не соответствующих условиям аттестации и лицензирования. «Сегодня в Армении нет ни одного вуза, отвечающего условиям сертификации и лицензирования, такого вуза просто нет», - сказал премьер-министр.
«В Армении действуют зарубежные университеты, которые обращаются к нам и говорят: дайте нам землю, желательно в центре Еревана, для строительства здания. Мы никому не дадим землю в центре Еревана - мы дадим землю в Академгородке. Выбор очень простой, все должны согласиться. Это не подлежит обсуждению», - заявил Пашинян.