Տասնյակից ավելի բեռնատարներ, Արցախի համար նախատեսված Հայաստանի մարդասիրական օգնությամբ, կանգնած են Երևանում և սպասում են հումանիտար օգնությունն արցախցիներին հասցնելուն, որոնք Ադրբեջանի կողմից բլոկադայի հետևանքով զրկված են առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից։
«Մարդասիրական օգնությամբ բեռնված երկու տասնյակ բեռնատար այսօր 400 տոննա հումանիտար օգնություն կհասցնի մինչև Կոռնիձոր, որտեղից նախատեսվում է ռուս խաղաղապահների միջոցով հումանիտար օգնությունը փոխանցել արդեն 227 օր շրջափակման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին», - ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասնել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ Կառավարությունը հաղորդեց, որ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խումբը որոշումներ է կայացրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը պարենային և բժշկական հրատապ հումանիտար աջակցության վերաբերյալ: Կառավարությունը չէր մանրամասնել, թե ինչպես էր այդ օգնությունը հասցվելու պաշարված Արցախ։

Armenia is set to send 400 tones in humanitarian aid to the residents of Artsakh (Nagorno Karabakh), who have been deprived of essential goods due to a blockade by Azerbaijan for more than six months.
Dozens of trucks with humanitarian aid from Armenia intended for Artsakh are parked in Yerevan and waiting to deliver the aid.
"Today, two dozen trucks loaded with humanitarian aid will deliver 400 tons of humanitarian aid to Kornidzor, from where it is planned to transfer the aid with the help of Russian peacekeepers to the people of Nagorno Karabakh, which has been under blockade for 227 days,” Taron Chakhoyan, the deputy head of the Prime Minister's Office, wrote on Facebook.
The Government had announced earlier that the working group for the management of the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh made decisions regarding sending urgent humanitarian aid to Nagorno Karabakh. The Government had not detailed how the aid would be delivered to the besieged Artsakh.