Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանի մոտ, ԱՄՆ-իև Կանադայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են  անցկացնում՝ Լաչինի միջանցքը բացելու պահանջով:
Հավաքին մասնակցում է մի քանի հարյուր մարդ:
Հիշեցնենք՝ Արցախը 252 օր է՝ շրջափակված է։ Արցախում հումանիտար աղետ է, արդեն սովահարությունից մահան դեպք է գրանցվել:
Նշենք, որ Հայաստանից մեկնած բեռնատարները արդեն շաբաթներ է՝ կանգնած են Կոռնիձորում, Ադրբեջանը չի թույլատրում նրանց մուտքը Արցախ՝ անտեսելով ինչպես միջազգային քրեական դատարանի որոշումը, այնպես էլ տարբեր երկրների եւ միջազգային կազմակերպությունների կոչերը:

В Нью-Йорке, у штаб-квартиры ООН, представители армянской общины Канады прводят акцию протеста с требованием открыть Лачинский коридор.
В акции участвуют несколько сотен человек.
Напомним, что Арцах находится в блокаде уже 252 дня. В Арцахе гуманитарная катастрофа, уже зафиксирован один случай голодной смерти.
Отметим, что уже несколько недель выехавшие из Армении фуры стоят в Корнидзоре. Азербайджан не позволяет им въехать в Арцах, игнорируя как решение Международного уголовного суда, так и призывы разных стран и международных организаций.