Ակնայից (Աղդամ) Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը պարզապես լոգիստիկ ճանապարհ է, և մենք չգիտենք՝ այն կգործարկվի և երբ, սակայն եթե այս ճանապարհի բացումը կապված է Լաչինի միջանցքի բացման հետ, և առավել եւս, եթե Լաչինի միջանցքը փոխարինվի այս ճանապարհով, ապա սա կլինի աղետ և Արցախի վերջը։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
«Դրանից հետո միջանցք հասկացությունը կվերանա, և մարդիկ, անհրաժեշտության դեպքում, նույնիսկ չեն կարողանա փախչել, չեն կարողանա հեռանալ։ Բացման հարցը (Աղդամից Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը – խմբ.) չպետք է քաղաքական դառնա»,- ասաց նա։
Ըստ նրա՝ մի ճանապարհը մյուսով փոխարինելու հարցը նույնպես աշխարհաքաղաքական խնդիր է, եւ այդ պլանի իրականացման փորձը կապված է լինելու Արցախը հնարավորինս շուտ խեղդելու ցանկության հետ։
Բաբայանը պարզաբանել է, որ այսօր հեռանում են նրանք, որոնք պետք է լքեին Արցախը, այդ թվում՝ ուսանողներն ու հիվանդները, որոնք ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
«Այլ երկրների քաղաքացիներ էլ են հեռանում։ Բայց սա Արցախում գտնվող մարդկանց շատ փոքր տոկոսն է։ Խաղաղապահներին խնդրել են գոնե ուսանողներին ու հիվանդներին տեղափոխել։ Կարմիր խաչն էլ է աշխատում»,- ընդգծեց նախագահի խորհրդականը։
Նա չբացառեց, որ վաղը Ադրբեջանը կարող է կանգնեցնել նաև այս կատեգորիայի մարդկանց և հայտարարել, որ ոչ մեկին չի թողնում, կամ կարող է նորից մարդկանց առևանգել։

Дорога из Акна (Агдама) в Степанакерт – это всего лишь логистическая дорога, и мы не знаем, будет ли она запущена и когда. Однако если открытие этой дороги будет связано с открытием Лачинского коридора, а тем более если Лачинский коридор будет заменен на эту дорогу, то это станет катастрофой и концом Арцаха. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил советник президента Арцаха Давид Бабаян.
«После этого понятие коридор исчезнет, и люди при необходимости не смогут даже спастись, не смогут выйти. Вопрос открытия (дороги из Агдама в Степанакерт – ред.) не должен становиться политическим», – отметил он.
По его оценке, вопрос замены одной дороги на другую является также геополитическим вопросом, и попытка реализации этого плана будет связана со стремлением поскорее задушить Арцах.
Бабаян пояснил, что из Арцаха сегодня уезжают те, кто должны были уехать, в том числе студенты и больные, которые находятся в крайне тяжелом состоянии.
«Уезжают также люди, которые являются гражданами других стран. Но это очень малый процент людей, которые находятся в Арцахе. Миротворцев попросили, чтобы хотя бы студентов и больных можно было перевезти. Красный крест тоже работает», – подчеркнул советник президента.
Он не исключил, что завтра Азербайджан может остановить также эту категорию лиц и заявить, что никого не пропускает или может вновь похитить людей.