Այս պահին լարված իրավիճակ է Արցախի ԱԺ-ի դիմաց: Այս մասին հայտնում է «Արցախի անվտանգության եւ զարգացման ճակատ»-ի հիմնադիր անդամ Արշակ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Աբրահամյանը նաեւ կից տեսանյութ է հրապարակել հրապարակից, որում երեւում է, որ ԱԺ շենքի մուտքի մոտ ոստիկանները մի քանի շարքով պատ են կազմել:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Արցախի ԱԺ-ում՝ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մասնակցությամբ արտահերթ նիստ է անցկացվում՝ Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ: Արցախցիներն էլ հավաքվել են Վերածննդի հրապարակում եւ սպասում են, թե նիստից հետո ինչ է որոշվելու:
Նշենք, որ բողոքի ակցիա է կազմակերպվել նաեւ ՌԴ դեսպանատան մոտ: Ի աջակցություն Արցախի՝ ՌԴ դեսպանատան մոտ քաղաքացիները իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում, նրանք նաեւ որոշել են գիշերել այնտեղ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 28-ին Լաչինի միջանցքում ադրբեջանցիների կողմից ապօրինի տեղակայված անցակետից ադրբեջանիցները առեւանգել են երեք երիտասարդի: Հայտնի է, նաեւ որ տղաներին բերման են ենթարկել՝ բիրտ ուժ կիրառելով։

At the moment, there is a tense situation in front of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) National Assembly (NA), Arshak Abrahamyan, a founding member of the public movement Artsakh Security Development Front, reports on Facebook.
Also, Abrahamyan posted an attached video from the Renaissance Square of the capital Stepanakert, in which it can be seen that the police have formed a wall in several rows at the entrance of the NA building.
A special meeting is being held in the Artsakh NA, with the participation of Artsakh President Arayik Harutyunyan, regarding the events taking place in Artsakh. Numerous people of Artsakh have assembled at the Renaissance Square and are waiting to see what will be decided after the meeting.
A protest was staged also outside the Russian embassy in Armenia. In support of Artsakh, the demonstrators are raising their voice of protest in front of the embassy and, also, they have decided to spend the night there.
Azerbaijanis on Monday abducted three young Artsakh residents from the checkpoint illegally set up by Azerbaijanis in the Lachin corridor. It is also known that these young men were detained by using brute force.