Ամերիկահայությունը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գրասենյակի հարեւան փողոցում բողոքի ակցիա է իրականացրել՝ ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի: Նրանց ձեռքին կան պաստառներ. «Դադարեցրեք Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը», «Գործեք հիմա, կանխելու ցեղասպանությունը», «30 հազար երեխաներ զրկված են հիմնարար մարդու իրավունքներից», «ՄԱԿ, դու պարտավոր ես դադարեցնել ցեղասպանությունը Լեռնային Ղարաբաղում», «Պատժեք Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների համար», «ՄԱԿ, Արցախ ուղարկիր խաղաղապահների եւ դիտորդների»:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունենում ՄԱԿ-ի ամենմյ 78-րդ գագաթնաժողովը: Այսօր այնտեղ ելույթ է ունենալու ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախի վրա։ Ադրբեջանական հարձակման հետեւանքով զոհվել է 27, վիրավորվել՝ 200 մարդ։ Հազարավոր քաղաքացիներ երեկ հավաքվել էին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ և պատասխան էին պահանջում ՀՀ իշխանություններից։
Բաքվում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը ոչնչացնելու գործողություններն անվանել են «տեղական բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառում»։

American Armenians held a protest on the street next to the UN headquarters in New York.
They were demonstrating against Azerbaijan's ongoing military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh), and holding banners in that regard.
The 78th session of the UN General Assembly is taking place at the UN headquarters, and US President Joe Biden will deliver an address there.
Earlier, Armenian News-NEWS.am reported that Azerbaijan launched a large-scale military attack against Artsakh Tuesday. As a result, there are currently 27 casualties and 200 wounded.
And thousands of people gathered yesterday outside the main Armenian government building in Yerevan, and demanded an answer from the Armenian authorities.
In Azerbaijan, the actions to destroy the civilian population of Nagorno Karabakh are called "local antiterrorist measures."