Գրանադան մեզ տվեց 2 շատ կարեւոր հայտարարություն: Այս մասին Հանրային Հեռուստաընկերության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հարցին, թե ինչ տվեց մեզ Գրանադայի հանդիպումը, ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջինը՝ քառակողմ հայտարարությունն էր, նախագահ Մակրոնի,կանցլեր Շոլցի, ԵՄ նախագահ Շառլ Միշելի եւ իմ, երկրորդը՝ մեր երկկողմ հայտարարությունը Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի: Ըստ էության սրանով ինչ արձանագրվեց.  արձանագրվեց, որ էլի իմ խորհրդին հետեւելով չեմ ուզում ասել աննախադեպ, բայց շատ կարեւոր արձանագրում է, որ ԵՄ-ում Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացման առումով կա կոնսենսուս, սա էս է  նշանակում, որովհետետեւ ԵՄ երկու սյուները՝ Եվրամիության խորհուրդը եւ Եվրահանձնաժողովը արձնագրեցին ասյ փաստը: Հաջորդը՝ երկու հայտարարություններում էլ արձնագրվեց, թե Եվրոմիության, թե մեր տեսակետից, թե որոնք պետք է լինեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության հենասյուները: Այդ հենասյուներից մեկը ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականությունների  ճանաչումն է՝ տարածքների չափերի ընդգծումով, որը բազմիցս խոսել ենք, երկրորդը, որ սահմանների դելիմիտացիայի գործընթացը պետք է տեղի ունենա 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա եւ համաձայն կողմերին փոխանցված խորհրդային միության վերջին շրջանի քարտեզների եւ երրորդը, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա երկրների սուվերենության լիարժեք պաշտպանության, իրավազորության, հավասարության եւ փոխադարձության ներքո»,- ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց, որ Գրանադայում նաեւ դատապարտվեց Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ուժի գործադրումը, արձանագրվեց ԼՂ ժողովրդի բռնի տեղահանումը, արձանագրվեց ԵՄ եւ նաեւ ԱՄՆ պատրաստըակամությունը աջակցել Հայաստանին հումանիտար իրավիճակը կառավարելու առումով, արձնագրվեց, որ ԼՂ հայերը Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրավունք պիտի ունենան առանց նախապայմանների եւ նրանց այդ իրավունքը պետք է պաշտպանվի եւ արձնագրվեց, որ ԵՄ-ն պատրաստ է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունները պետք է խորացնի  այնքան, ինչքան Հայստանը կցանկանա:
«Սա առավելություններն են, բացը այն է, որ հայտարարություններ, մասնավորապես առաջինը քառակողմ է, եւ ոչ թե հնգակողմ: Այսինքն, եթե ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ պետք է լինի հնգակողմ, բայց Ադրբեջանի ստորագրության բացակայությունը այդ փաստաթղթի ներքո թերություններից է: Օրինակ եթե հիմա այդ թղթի ներքո լիներ Ադրբեջանի ստորագրությունը, ես հիմա կասեի, որ հավանականությունը, որ մենք մինչեւ տարվա վերջ կստորագրենք խաղաղության պայմանագիր, 70 տոկոսից ավելի բարձր է»,- նշեց նա:

The meeting in Granada, Spain gave Armenia two very important statements. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in an interview to Public Television.
"The first was the quadrilateral statement by [French] President Macron, [German] Chancellor Scholz, European Council President Charles Michel, and me. The second—our bilateral statement by the President of the European Commission, Ursula von der Leyen. Basically what was recorded with this? It was recorded that again following my advice, I don't want to say unprecedented, but a very important recording that there is a consensus in the EU regarding the deepening of relations with Armenia. This means that because the two pillars of the EU, the Council of the European Union and the European Commission, recorded this fact. Next, in both statements, both from the point of view of the European Union and from our point of view, what should the pillars of peace be in our region. One of those pillars is the mutual recognition of the territorial integrity of Armenia and Azerbaijan, emphasizing the size of the territories, which we have talked about many times. The second [is] that the border delimitation process should take place on the basis of the 1991 Alma Ata statement, and in accordance with the maps of the last period of the Soviet Union transferred to the parties. And third, that the unblocking of regional communications should take place under the full protection of countries' sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity," Pashinyan said.
He added that the Granada meeting condemned the use of force against Nagorno-Karabakh, recorded the forced displacement of the Nagorno-Karabakh people, the readiness of the EU and the US to assist Armenia in terms of managing the humanitarian situation, it recorded that the Armenians of Nagorno-Karabakh shall have the right to return to Nagorno-Karabakh without preconditions and that right shall be defended, and it recorded that the EU shall deepen relations with Armenia as much as Armenia wants.
"These are the advantages. The gap is that statements, particularly the first one, are four-sided and not five-sided. That is, if from the beginning it was planned that it should be a five-party, but the absence of Azerbaijan's signature is one of the shortcomings under that document. For example, if Azerbaijan's signature were under that paper, I would say now that the probability that we will sign a peace treaty by the end of the year is higher than 70 percent," the Armenian PM noted.