Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ասել է, որ սիրում է ծովը, սակայն վերջին անգամ նա ծով այցելել է 1975 թվականին։
«Ես սիրում եմ ծովը։ 1976-ին ես պետք է գնայի, բայց ասացին, որ հեղաշրջում է լինելու։ Եվ հեղափոխությունը տեղի ունեցավ. Իսկ դրանից հետո ես չվերադարձա ծով։ Ես սիրում եմ ծովը, ինձ շատ է դուր գալիս»,- ասել է նա TG1 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
1976 թվականի մարտի 24-ին Արգենտինայում իշխանությունը զավթեցին զինվորականները՝ գեներալ Խորխե Ռաֆայել Վիդելայի գլխավորությամբ։ Խորհրդարանը ցրվեց, պարետային ժամ մտցվեց, քաղաքական կուսակցությունների և արհմիությունների գործունեությունը դադարեցվեց, սկսվեցին բռնաճնշումները։ Իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալներով՝ 1983 թվականին ավարտված ռազմական բռնապետության տարիներին Արգենտինայում 30 հազար մարդ անհետացել է առանց հետքի։
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ով է իրեն ավելի շատ դուր գալիս՝ Լիոնել Մեսսին, թե՞ Դիեգո Մարադոնան, պոնտիֆիկոսը, որը հայտնի է ֆուտբոլի հանդեպ իր կրքով, ասել է. «Ես կավելացնեի երրորդը՝ Պելեին»։ «Ես խոսեցի Պելեի հետ, մի անգամ նրան հանդիպեցի ինքնաթիռում, երբ Բուենոս Այրեսում էի, սկսեցինք զրուցել: Շատ մարդկային։ Երեքն էլ հիանալի են»,- հավելել է նա:

Папа Римский Франциск сказал, что любит море, но в последний раз был на нем в 1975 году.
«Я люблю море. В 1976 году я должен был поехать, но говорили, что будет государственный переворот. И переворот произошел. И после этого я не вернулся к морю. Я люблю море, оно мне очень нравится», - сообщил он в интервью каналу TG1.
24 марта 1976 года власть в Аргентине захватили военные во главе с генералом Хорхе Рафаэлем Виделой. Был распущен парламент, введен комендантский час, приостановлена деятельность политических партий и профсоюзов, начались репрессии. По оценкам правозащитных организаций, за годы военной диктатуры, завершившейся в 1983 году, в Аргентине бесследно исчезли 30 тыс. человек.
Отвечая на вопрос журналиста о том, кто ему больше нравится - Лионель Месси или Диего Марадона, известный своим увлечением футболом понтифик сказал: «Я бы добавил третьего одного - Пеле». «Я разговаривал с Пеле, однажды встретил его в самолете, когда был в Буэнос-Айресе, мы разговорились. Очень человечный. Все трое великие», - добавил он.