Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ասել է, որ սիրում է ծովը, սակայն վերջին անգամ նա ծով այցելել է 1975 թվականին։
«Ես սիրում եմ ծովը։ 1976-ին ես պետք է գնայի, բայց ասացին, որ հեղաշրջում է լինելու։ Եվ հեղափոխությունը տեղի ունեցավ. Իսկ դրանից հետո ես չվերադարձա ծով։ Ես սիրում եմ ծովը, ինձ շատ է դուր գալիս»,- ասել է նա TG1 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
1976 թվականի մարտի 24-ին Արգենտինայում իշխանությունը զավթեցին զինվորականները՝ գեներալ Խորխե Ռաֆայել Վիդելայի գլխավորությամբ։ Խորհրդարանը ցրվեց, պարետային ժամ մտցվեց, քաղաքական կուսակցությունների և արհմիությունների գործունեությունը դադարեցվեց, սկսվեցին բռնաճնշումները։ Իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալներով՝ 1983 թվականին ավարտված ռազմական բռնապետության տարիներին Արգենտինայում 30 հազար մարդ անհետացել է առանց հետքի։
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ով է իրեն ավելի շատ դուր գալիս՝ Լիոնել Մեսսին, թե՞ Դիեգո Մարադոնան, պոնտիֆիկոսը, որը հայտնի է ֆուտբոլի հանդեպ իր կրքով, ասել է. «Ես կավելացնեի երրորդը՝ Պելեին»։ «Ես խոսեցի Պելեի հետ, մի անգամ նրան հանդիպեցի ինքնաթիռում, երբ Բուենոս Այրեսում էի, սկսեցինք զրուցել: Շատ մարդկային։ Երեքն էլ հիանալի են»,- հավելել է նա:

Pope Francis has said that he loves the sea, but the last time he visited the sea was in 1975.
"I love the sea. In 1976, I was supposed to go, but they said that there would be a coup [in Argentina]. And the revolution happened. And after that I did not return to the sea. I love the sea, I like it very much," he said in an interview with TG1 television.
On March 24, 1976, the military, led by General Jorge Rafael Videla, seized power in Argentina. The parliament was dissolved, a curfew was imposed, the activities of political parties and trade unions were suspended, and repressions began in the country. According to human rights organizations, during the military dictatorship that ended in 1983, a total of 30,000 people disappeared without a trace in Argentina.
And answering a reporter's question about who he likes more, Lionel Messi or Diego Maradona, the pontiff, who is known for his passion for football, said: "I would add the third: Pele."
"I talked to Pele, once I met him on a plane when I was in Buenos Aires, we started talking; very human. All three are great," he added.